رئیس‌کل گمرک اعلام کرد:

تجارت 7.8 میلیارد دلاری‌ غیر نفتی ایران و چین‌ در بهار

رئیس‌کل گمرک ضمن تشریح جزئیات تجارت 30 میلیارد دلاری بین ایران و چین در سال گذشته، گفت: بهار امسال 3.5 میلیارد دلار صادرات‌ به چین و 4.3 میلیارد دلار واردات از چین داشتیم.

به گزارش فولادبان، محمد رضوانی‌فر اظهار داشت‌: صادرات غیرنفتی ایران در 3 ماهه اول امسال در مجموع 12.5 میلیارد دلار بود‌ که از محل صادراتِ 35.5 میلیون تن کالا صورت گرفت‌. البته این صادرات به جز صادرات نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و به جز تجارت چمدانی بوده است.

وی با بیان اینکه در 3 ماهه اول امسال واردات ایران به لحاظ وزنی 1 درصد و به لحاظ ارزشی 5.9 درصد رشد داشته است، گفت: بهار امسال 8.6 میلیون تن کالا به ارزش 14 میلیارد دلار‌ به کشور وارد شده است.

رضوانی‌فر افزود: ‌تجارت غیرنفتی ما در 3 ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 24.42 درصد رشد داشته و از نظر ارزشی 8.84 درصد کاهش یافته است.

پنج مقصد اول برای صادرات کالاهای ایرانی

رئیس کل گمرک‌ بیان کرد: براساس گزارش‌های رسمی کشورهای چین، عراق، ترکیه، امارات و هند پنج مقصد اول برای صادرات کالاهای ایرانی بوده‌اند؛ در بهار امسال، صادرات ایران به چین 3.5 میلیارد دلار، به عراق 2.3 میلیارد دلار، به ترکیه 1.7 میلیارد دلار، به امارات 1.3 میلیارد دلار و‌ به هند 489 میلیون دلار ‌بود.

پنج کشور اول مبدأ واردات ایران

رضوانی‌فر گفت: همچنین 5 کشور اول مبدأ واردات ایران در 3 ماهه اول امسال شامل، امارات 4.1 میلیارد دلار، چین 4 میلیارد دلار، ترکیه 1.5 میلیارد دلار، آلمان 548 میلیون دلار و هند 501 میلیون دلار بوده است.

بهار امسال 3.5 میلیارد دلار صادرات‌ به چین داشتیم

وی گفت: در بهار امسال صادرات ایران به چین‌ از نظر وزنی 11 میلیارد و 402 میلیون و 197 هزار و 250 کیلوگرم (حدود 11.5 میلیون تن) بود‌، ارزش صادرات 3 میلیارد و 539 میلیون و 917 هزار و 959 دلار ثبت شده است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی‌ در مورد واردات ایران از چین در سه ماهه اول امسال بیان داشت: براساس آمار رسمی گمرک، یک‌میلیارد و 176 میلیون و 35 هزار و 734 کیلوگرم معادل (1.1 میلیون تن) و به ارزش 4 میلیارد و 36 میلیون و 84 هزار و 896 دلار بوده است.

‌رئیس‌ کل گمرک اضافه کرد: آمار صادرات ایران به کشور چین در سال 1401 به میزان 31 میلیارد و 150 میلیون و 354 هزار و 306 کیلوگرم یا به عبارتی 31.1 میلیون تن و به ارزش 14 میلیارد و 583 میلیون و 896 هزار و 419 دلار ثبت شده است.

وی افزود: واردات ایران از چین در سال گذشته به ارزش 4 میلیارد و 409 میلیون و 251 هزار و 481 کیلوگرم معادل 4.4 میلیون تن و به ارزش 15 میلیارد و 743 میلیون و 700 هزار و 717 دلار بوده است.

به گفته رئیس کل گمرک، مجموع تجارت ایران و چین در سال 1401 به رقم 30 میلیارد دلار رسید که این رقم معادل حدود 26 درصد کل حجم تجارت خارجی جمهوری اسلامی در این سال بوده است.

وی افزود: عمده اقلام صادراتی ایران به چین شامل پروپان مایع شده، بوتان مایع شده، متانول، سنگ‌آهن فشرده شده، کنسانتره آهن، پلی‌اتیلن گرید فیلم، محصولات نیمه‌تمام آهنی، شمش آهن، فولاد غیرممزوج و اتیلن گلیکول بوده است.

وی اظهار کرد: همچنین مهمترین کالاهایی که ایران پارسال از کشور چین وارد کرده است شامل قطعات منفصله برای تولید خودرو، قطعات منفصله تراکتور جاده‌ای برای نیمه تریلرها، جعبه‌دنده خودکار و موتور پیستونی بوده است.

بنابراین گزارش در ادامه مراودات ایران و چین، هفته گذشته بود که سیداحسان خاندوزی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، به عنوان رئیس کمیسیون مشترک ایران و چین‌ به چین سفر کرد‌ و پیگیر جزئیات مراحل اجرایی قرارداد همکاری ایران و چین شد؛ خاندوزی در گزارشی از این سفر با اعلام تسهیلات ایجاد شده برای توسعه تجارت بین ایران و چین و رفع برخی موانع تجاری بر سر راه بازرگانان ایرانی که از سوی مقامات چینی انجام شد، این نکته را هم اعلام کرد 26 درصد از حجم تجارت جمهوری اسلامی با کشور چین انجام می‌شود.

‌‌براساس قرارداد 25 ساله ایران و چین باید کشور چین یکی از شرکای مهم تجاری جمهوری اسلامی ایران شود و همچنین طبق سیاست‌های کلی باید صادرات غیرنفتی ما به کشورهای دیگر از جمله  چین به سمت صادرات محصولات فراوری شده و دارای ارزش افزوده حرکت کند. در حال حاضر عمده صادرات غیرنفتی ما محصولات خام و نیمه‌خام صنعتی و معدنی است که برای افزایش ارزش تجارت باید به سمت صادرات کالاهای دارای ارزش افزوده حرکت کنیم.

همچنین چین یکی از مشتریان مهم نفت و میعانات گازی ایران به شمار می‌رود و جمهوری اسلامی نقش مهمی در ترانزیت کالا از مقصد چین و هند به کشورهای اروپا محسوب می‌شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *