تحلیل روزانه بازار آهن شنبه ۱۰ تیر ؛ فولاد گرمازده شد/ ترکیه رقیب ایران در بازار سوریه

تازه ترین گزارش‌ها از بازار فولاد نشان می دهد ترکیه به دنبال پروژه های عمرانی در سوریه است اما ایران در این زمینه دست پیش را گرفته و تا حد زیادی توانسته است قراردادهای خود را محکم کند.

به گزارش خبرنگار فولادبان، دلار امروز در بازار آزاد با نرخ ۴۹ هزار و ۷۰۰ تومان معامله شد که این نرخ نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته یعنی روز چهارشنبه افزایش نشان می دهد اما قیمت برخی مقاطع فولاد در بازار کاهش یافته است.

در همین حال، رکود در بازار فولاد آنقدر زیاد شده که گویی گرما زده شده و توان حرکت ندارد؛ به این دلیل که بی برقی صنایع از یک سو و تامین مالی از سوی دیگر چالش‌های بخش فولاد را به وجود آورده است. هرچند دولت اعلام کرده این روند به زودی رفع می‌شود و برنامه‌ریزی خود را در این زمینه تغییر خواهد داد اما فعالان اقتصادی می‌گویند تامین مالی از نظام بانکی با سود ۲۳ درصد برای تولید صرفه اقتصادی را به شدت کاهش می‌دهد و از سوی دیگر منجر به کاهش تولید خواهد شد. حالا باید دید دولت در این زمینه چه تغییر مسیری اعمال خواهد کرد.

البته چندی پیش چین به منظور افزایش فعالیت واحدهای تولیدی فولاد مشوق‌هایی را در نظر گرفت و بورس شانگهای از ۴ میلیون واحد عبور کرد اما اکنون به سه میلیون و ۵۹۰ هزار واحد کاهش یافته که بیانگر کاهش تاثیر مشوق‌ها و حمایت ها در بازار است.

از سوی دیگر، در آخرین روز معاملاتی هفته میلادی شمش شرق آسیا (وارداتی از ایران، چین و CIS) مثبت معامله شد. با این حال، بخش‌های دیگر بازار در محدوده قرمز و نارنجی قرار دارد. حالا خبر رسیده فولادسازان مهم چین هشدار داده‌اند که در نیمه دوم سال با چالش‌های بزرگی مانند کاهش تقاضا و عقب ماندگی سودآوری برای کاهش هزینه مواجه خواهند شد.

همچنین ترکیه نیز به دنبال افزایش سهم خود در بازارهای جهانی است اما افزایش قیمت قراضه برای این کشور به یک پاشنه آشیل تبدیل شده است. به این صورت که خریداران قراضه افزایش تقاضا داشتند و عرضه در این بخش کاهش داشته است. این موضوع اگر ادامه داشته باشد منجر به افزایش هزینه تمام شده فولاد ترک‌ها خواهد شد.

علاوه بر این، خبرهایی به گوش می‌رسد که ترکیه به دنبال پروژه های عمرانی در سوریه است اما ایران در این زمینه دست پیش را گرفته و تا حد زیادی توانسته قراردادهای خود را محکم کند. سوریه نیز تمایل دارد با ایران این اقدام را انجام دهد.

آخرین وضعیت بازار آهن چه خبر؟

بررسی بازار آهن در روز شنبه نشان می دهد امروز در بازار میلگرد شاهد کاهش قیمت ۲۰۰ تا ۶۰۰ تومانی سه شرکت هستیم.

علاوه بر این، در بازار نبشی قیمت همه شرکت ها ثابت بوده است.

در بازار تیرآهن در بخش کیلویی قیمت محصولات شرکت ها ثابت بوده است ، ضمن اینکه در این بازار در بخش شاخه ای از ۴۵ تا ۹۰ تومان کاهش قیمت مشاهده می‌شود.

در بازار پروفیل شاهد کاهش ۱۰۰ تا ۵۰۰ تومانی دو شرکت هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *