ریزش قیمت لیر نرخ قراضه در بازار ترکیه را صعودی کرد

تازه ترین گزارش‌ از بازار جهانی فولاد از ثبات بازار واردات قراضه ترکیه حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار فولادبان، براساس جدیدترین شماره نشریه متال بولتن، فولادسازان ترکیه در آغاز هفته در بازار واردات قراضه دریایی حاضر نبودند و در طول هفته اخیر تنها چند محموله خریداری کردند.

آخرین معامله زمانی بود که یک کارخانه فولادی در منطقه اسکندرون، محموله‌ای آمریکایی با شیوه معاملاتی cfr شامل ۲۰ هزار تن قراضه خردشده با قیمت ۴۱۰ دلار به ازای هر تن خریداری کرد.

در همین راستا، شنیده شده است یک کارخانه فولادی دیگر در این منطقه محموله‌ای از دریای بالتیک با شیوه معاملاتی cfr، شامل HMS 1,2 (80:20) با قیمت ۳۸۹ دلار به ازای هر تن خرید. کارخانه دیگری در منطقه مرمره محموله آمریکایی با شیوه معاملاتی cfr، شاملHMS 1,2 (90:10)  با قیمت ۳۹۱ دلار به ازای هر تن خریداری کرد.

با توجه به این معاملات، واردات قراضه دریایی ترکیه در طول هفته گذشته به ۹ محموله و یا حدود ۳۲۰ هزار تن رسید، این درحالی است که با توجه به عدم گزارش معامله جدید، شاخص روزانه قیمت قراضه ثابت گزارش شد.

براساس ارزیابی روزانه فست‌مارکتز، قیمت HMS 1,2 (80:20)، مبدا شمال اروپا، cfr ترکیه ۳۸۳٫۵۹ دلار به ازای هر تن ثابت باقی ماند.

همچنین این محصول با مبدا آمریکا با قیمت ۳۹۰٫۱۵ دلار به ازای هر تن نسبت به قبل بدون تغییر ماند.

بازار داخلی 

به گزارش برخی منابع بازار، قیمت قراضه در بازار داخلی ترکیه در پی ریزش نرخ لیر افزایش یافت.

کاهش ارزش لیر، رشد قیمت قراضه در بازار داخلی را در پی دارد، زیرا تجارت محصول در بازار داخلی با لیر انجام می‌شود.

در نتیجه ریزش قیمت لیر، قنرخ مقاطع نهایی فولاد در بازار ترکیه افزایش یافت و در ادامه قیمت قراضه هم صعودی شد. این وضعیت به این دلیل پیش آمد که کارخانه‌های ترکیه محصولات خام را با نرخ دلاری وارد می‌کنند و مقاطع بلند فولادی را با نرخ داخلی به فروش می‌رسانند.

در همین راستا، چندین فولادساز ترکیه قیمت خرید خود برای قراضه را در بازه ۶۰۰ تا ۹۰۰ لیر (۲۵ تا ۳۸ دلار) به ازای هر تن افزایش دادند.

براساس ارزیابی فست‌مارکتز، قیمت قراضه فولادی، بازار داخلی، تحویل به ترکیه در بازه ۸ هزار و ۹۰۰ لیر تا ۹هزار و ۸۰ لیر به ازای هر تن محاسبه شد که این بازه قیمتی حاکی از افزایش نسبت به هفته قبل است. این محصول در این مدت بین ۷ هزار و ۹۰۰ لیر تا ۸هزار و ۴۲۰ لیر معامله می‌شد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *