تحلیل روزانه بازار آهن شنبه ۲۰ خرداد؛ فولاد ایران به دنبال سرمایه در گردش/ مشوق‌های فولادی چین ادامه دارد؟

تازه ترین گزارش‌ها از بازار فولاد از فولاد ایران به دنبال سرمایه در گردش حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار فولادبان، دلار امروز در مدار ۴۸ هزار تومان معامله شد و با نرخ ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان به دست متقاضیان رسید. این نرخ نسبت به آخرین روز معاملاتی هفته گذشته یک پله پایین‌تر است که در بازارهای مختلف از جمله فولاد تاثیر مستقیم دارد. بر این اساس قیمت فولاد نسبت به روزهای گذشته ثابت و در برخی مقاطع کاهش قیمت را تجربه کرد.

در این میان، ظاهرا روند کاهش قیمت دلار ادامه دارد و پیش بینی می‌شود با توجه به آزادسازی برخی منابع ایران در عراق به پله‌های پایین‌تر نیز برسد. نکته قابل توجه اینجاست که این روند تا دو ماه آینده ادامه دارد و باید دید در آن زمان میزان تقاضای ارز در چه وضعیتی قرار دارد. این موضوع باعث رکود بیشتر در بازارهای مختلف می‌شود.

اکنون فولاد با اینکه کاهش قیمت را تجربه کرده و انتظار می‌رود رونق بیشتری در این بخش اتفاق بیفتد اما رکود مهمان این بازار شده است. تحلیل فولادبان این است که کارخانجات فولاد اکنون با دو مشکل سرمایه در گردش و کمبود برق دست و پنجه نرم می‌کنند و ادامه این روند ممکن است بر صادرات و ارزآوری این بخش تاثیر بگذارد که در آن زمان نرخ دلار نیز تغییر خواهد کرد.

همچنین همسایگان شمالی ایران (روسیه و ترکیه) در رقابت در تصاحب بازارها هستند. در این راستا، جنگ روسیه و اوکراین ظاهرا فرسایشی شده و ارزآوری دو کشور را تحت تاثیر قرار داده است. ترکیه نیز در بخش میلگرد افزایش قیمت را تجربه کرده و به حدود ۶۳۰ دلار رسیده است. این موضوع در نگاه اول برای ترکیه جذاب است اما در بازار رقابتی وضعیت مطلوبی نخواهند داشت.

از سوی دیگر، لیر ترکیه در معاملات دیروز با افت ارزش مواجه بود. اردوغان صندلی رئیس بانک مرکزی این کشور را به یک بانکدار آمریکایی اهل ترکیه واگذار کرده و این موضوع باعث شده تا بازار به این جمع بندی برسد که دولت از سیاست بهره پایین و تثبیت نرخ لیر فاصله می گیرد. این موضوع در بازار صادرات فولاد این کشور نیز تاثیر دارد و احتمالا تاثیر این سیاست‌ها تا یک ماه آینده خود را نشان می‌دهد. از طرفی فعالان بازار ارز می دانند که دولت بدلیل کمبود ذخایر ارزی توان و علاقه کافی برای دخالت در بازار ارز و تقویت لیر ترکیه ندارد و نتیجه این موارد، تداوم تضعیف لیر ترکیه است.

در سرزمین اژدهای سرخ نیز شمش داخلی چین با افرایش ۸۰ یوان یعنی حدود ۲ درصد به حرکت رو به بالای خود ادامه داد. براساس آمارهای موجود، این یک سکوی بازگشت محسوب می‌شود و باید دید چین تا چه زمانی مشوق‌های تولیدی و صادراتی خود را ادامه می‌دهد. قیمت سنگ آهن در بورس دالیان چین امروز ۲ درصد دیگر افزایش یافت و از مرز ۸۰۰ یوان به ازای هر تن عبور کرد. این موضوع به معنی رشد ۲۰ درصدی قیمت‌ها نسبت به کف ماه قبل است و خبر خوبی برای صادرکنندگان سنگ آهن ایران است. البته بازار در انتظار بسته محرک اقتصاد چین است و پیش بینی رشد تقاضا و مصرف فولاد و سنگ آهن می شود.

 

آخرین وضعیت بازار آهن چه خبر؟

بررسی  بازار آهن در شنبه نشان می دهد

در همین حال، بررسی بازار آهن در روز شنبه نشان می دهد امروز در بازار میلگرد شاهد کاهش قیمت ۵۰۰ تومانی یک شرکت هستیم.

همچنین در بازار نبشی و ناودانی قیمت محصولات همه شرکت‌ها ثبات قیمتی را تجربه کرده‌اند.

در بازار تیرآهن، در بازار تیرآهن در بخش کیلویی قیمت محصولات شرکت ها ثابت بوده است ، ضمن اینکه در این بازار در بخش شاخه ای از ۵۰ تا ۱۰۰ تومان کاهش قیمت مشاهده می‌شود.

علاوه بر این، در بازار پروفیل شاهد کاهش قیمت ۴۰۰ تومانی یک شرکت هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *