تصویب ۶ برنامه برای کاهش ناترازی ارزی در شورای اقتصاد/ اقدامات غیرقیمتی هدف قرار گرفت

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: در نشست شورای اقتصاد به ریاست رئیس جمهور ۶ برنامه برای کاهش ناترازی‌های ارزی کشور تایید شد.

به گزارش فولادبان، سید احسان خاندوزی در خصوص نشست شورای اقتصاد به ریاست رئیس‌ جمهور اظهارداشت: این نشست با همکاری سایر وزارتخانه‌های اقتصادی جلسه شورای اقتصاد به ریاست رئیس جمهور برگزار شد.

وی افزود: در این نشست رئیس کل بانک مرکزی برنامه مشترک اقدام دستگاه‌های دولتی برای مهار تورم و رشد تولید ارائه دادند و کلیات برنامه تایید و مقرر شد جزئیات‌ زمان بندی هر اقدام دستگاه این هفته نهایی شود و به تصویب شورا اقتصاد برسد.
وزیر اقتصاد در تشریح ۱۰ برنامه بیان کرد: در حوزه کاهش کسری بودجه دولت هشت اقدام، کاهش ناترازی بانک‌های کشور هفت اقدام، کاهش بدهی‌های دولت شش اقدام به تایید شورای اقتصاد رسید.

وی ادامه داد: در موضوع کاهش ناترازی ارزی یعنی منابع و مصارف ارزی کشور به نحوی که تقاضای ارز مدیریت شود و عرضه ارز از طرف صادرکنندگان و فعالان اقتصادی افزایش یابد، ۶ اقدام در شورای اقتصاد تایید شد.
خاندوزی بیان کرد: در حوزه برنامه مدیریت نقدینگی و انضباط پولی هدفگذاری ۲۵ درصد سقف رشد نقدینگی به پیشنهاد بانک مرکزی سه اقدام توسط شورای اقتصاد تایید شد و در حوزه اهداف و برنامه های ناظر به رشد اقتصادی نیز برنامه هدایت اعتبار به فعالیت تولیدی با هشت اقدام مشخص، برنامه پیش‌بیینی‌پذیری و رفع موانع تولید که از برنامه مفصل دولت است، با ۱۱ برنامه، کاهش ناترازی‌های حوزه انرژی با هفت اقدام مشترک که عمدتا اقدامات غیرقیمتی هستند و موجب افزایش تورم نخواهد شد، در شورای اقتصاد تصویب شد.

وی اظهارداشت: در برنامه عرضه دارایی‌های مالی دولت نیز سه اقدام مشترک مورد تایید شورای اقتصاد قرار گرفت. در دهمین برنامه مدیریت انتظارات، بهبود دیپلماسی اقتصادی و رشد سرمایه گذاری خارجی کشور که شش الزام آن به تایید شورای اقتصاد رسید.

به گزارش فولادبان، سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور امروز شنبه در جلسه شورای اقتصاد که با هدف بررسی برنامه‌های دستگاه‌های اجرایی در پیگیری برنامه دولت برای مهار تورم و رشد تولید برگزار شد، با تأکید بر پیگیری برنامه‌های ارائه شده، به دستگاه‌های مسئول تا پایان هفته فرصت داد در جلساتی با مسئولیت دبیرخانه شورا، پیشنهادات خود را برای هماهنگی در راستای تحقق شعار سال و رفع موانع آن ارائه کنند.

رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت تهیه پیوست رسانه‌ای به‌منظور تحقق برنامه جامع دولت برای مهار تورم و رشد تولید و تعیین راهکارهای چگونگی جذب مشارکت مردم برای تحقق شعار سال در این برنامه، گفت: اطمینان دادن به مردم نسبت به تضمین اصل و سود سرمایه‌های آنان و تحقق مشارکت مؤثر مردمی برای اجرای شعار سال از اهداف این برنامه خواهد بود.وی در بخش دیگری از سخنان خود از رئیس کل بانک مرکزی خواست تا هرچه‌سریع‌تر برنامه و دستورالعمل‌های لازم برای اعمال مؤثر حکمرانی دولت بر پول ملی را تدوین و با نظارت دقیق به اجرا بگذارد.

 رئیسی همچنین با اشاره به حوزه اختیارات و وظایف و نیز ترکیب شورای اقتصاد، بر ضرورت فعال‌تر شدن این شورا تأکید و تصریح کرد: دبیرخانه این شورا که با مسئولیت رئیس سازمان برنامه و بودجه است، باید به شکل مؤثری فعال شود و بر اجرای مصوبات آن نظارت دقیق داشته باشد.در این جلسه کلیات برنامه مشترک دستگاه‌های دولتی برای مهار تورم و رشد تولید در ۱۰ بند تأیید و مقرر شد جزئیات برنامه‌های هر دستگاه تا پایان هفته در برنامه‌ای واحد و جامع تلفیق و برای اجرا ابلاغ شود.
برنامه‌های کاهش کسری بودجه دولت، تسویه بدهی‌های دولت به بخش خصوصی، کاهش ناترازی‌های شبکه بانکی، کاهش ناترازی‌های ارزی و کنترل نقدینگی و انضباط بانکی ۵ محور بخش مهار تورم و برنامه‌های هدایت اعتبارات بانکی به بخش تولید، رفع موانع تولید، عرضه دارایی‌های مالی، توسعه دیپلماسی اقتصادی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و اصلاح ناترازی‌های انرژی نیز ۵ محور بخش رشد تولید در برنامه جامع دولت برای مهار تورم و رشد تولید هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *