مسکن از ریل ثبات قیمتی خارج شده است/ افزایش قیمت مصالح ساختمانی چه عواقبی دارد؟

یک کارشناس مسکن گفت:هم اکنون بازار مسکن دچار چالش‌های بزرگی شده؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت از ریل ثبات قیمتی خارج شده است.

احسان دربندی در گفتگو با فولادبان درباره برنامه تزریق ۳۲۰ تا ۳۴۰ همت از تسهیلات بانکی به بخش مسکن در سال جاری اظهارداشت: در حال حاضر بخش مسکن به دلیل شرایط اقتصادی خرد و کلان کشور با چالش‌های متفاوت و بزرگی دست و پنجه نرم می‌کند. در واقع، وضعیت بازار مسکن مبهم و غیرقابل پیش بینی است به گونه‌ای که شماری از مردم خرید یا فروش خود را به آینده موکول کرده‌اند.

وی گفت: در سال‌های اخیر مشکلات موجود در اقتصاد کشور از جمله رکود اقتصادی، تورم بالا، افزایش بیکاری، کمبود منابع مالی و امثال آن باعث شده تا امکان خرید مسکن برای بسیاری از خانواده‌ها غیرممکن شود.

این کارشناس مسکن  تصریح کرد: به بعبارذت دیگر، هم اکنون بازار دچار چالش‌های بزرگی شده به گونه‌ای که می‌توان گفت از ریل ثبات قیمتی خارج شده است.

دربندی تصریح کرد: در این راستا، باید هرچه سریعتر با اقدامات مناسب جلوی افزایش قیمت مصالح ساختمانی به ویژه فولاد و میلگرد را گرفت، چرا که هر افزایش قیمتی در این بازار بر قیمت تمام شده ساخت مسکن تأثیر بسیار زیادی می‌گذارد و این خود یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت در این بازار محسوب می‌شود.

وی در پایان اظهارداشت: عواملی از جمله بالا بودن قیمت مواد اولیه مانند شمش، نبود خریدار، کاهش صادرات و عدم تخصیص مناسب اعتبارات عمرانی باعث ایجاد رکود شدید در صنعت مسکن و فولاد شده است. در واقع، بحث افزایش فروش محصولات بستگی به تقاضا برای خرید آهن دارد به گونه‌ای که اگر بخش مسکن رونقی نداشته باشد، قطعا بازار فروش آهن از آن متاثر شده و در نتیجه فروش کمتر خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *