تحلیل هفتگی بازار آهن به روایت فعال بازار/ جهش ۲۵ درصدی قیمت تیرآهن در ۲ هفته

عضو هیات مدیره اتحادیه صنفی آهن و فولاد تهران گفت: از روز سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه مقدار پیش پرداخت‌ها از ۱۰ درصد به ۳۰ درصد در بورس کالا افزایش داشت و این اقدام به این علت اتخاذ شد تا رقابت کمتری در بورس کالا صورت گیرد.

محمدصادق چیت ساز در گفتگو با فولادبان در تحلیل هفتگی بازار آهن اظهارداشت: انواع محصولات فولادی در یک هفته اخیر حدود ۲ هزار و ۶۰۰ تومان در هر کیلوگرم افزایش قیمت داشتند. در این راستا، روز دوشنبه چهارم اردیبهشت ماه، هر کیلوگرم آهن به میزان ۲ هزار و ۱۰۰ تومان افزایش یافت، ضمن اینکه در دو هفته گذشته قیمت آهن ۴ هزار و ۷۰۰ تومان افزایش قیمت داشت، یعنی ۲۵ درصد افزایش قیمت در عرض دو هفته اتفاق افتاده است.

وی گفت: در صورتی که موضوعاتی مشابه قطعی برق پیش نیاید، بازار آهن آرام خواهد شد و به احتمال زیاد کمی کاهش قیمت را تجربه خواهد کرد اما در هر صورت، بعید است قیمت هرکیلوگرم میلگرد به کمتر از ۲۵ هزار تومان برسد.

چیت ساز با اشاره به نرخ سایر محصولات فولادی، تصریح کرد: قیمت صادراتی میلگرد و تیرآهن کارخانجات ایرانی هر تن حدود ۵۵۰ دلار قیمت درب کارخانه قیمت گذاری شده است که این قیمت نسبت به قیمت قبلی ۳۰ دلار افزایش قیمت را به ثبت رساند. همچنین قیمت شمش بلوم با نرخ پایه ۱۸ هزار تومان و میلگرد نمرات ۱۴ تا ۲۰ هر کیلوگرم ۲۲۲ هزار تومان قیمت‌گذاری شد.

عضو هیات مدیره اتحادیه صنفی آهن و فولاد تهران اظهار کرد: براساس ابلاغیه دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، نسبت فروش به خرید محصولات فولادی در بازه زمانی سه ماهه، ۹۰ درصد شده است؛ به این ترتیب که اگر ۱۰ ظرفیت میلگرد در بورس کالا خریداری شود، ظرف مدت یک ماه باید ۸ ظرفیت به فروش برسید و در سامانه جامع تجارت هم به ثبت رسیده باشد.

وی در پایان با اشاره به ابلاغیه بورس کالا در خصوص افزایش مجدد پیش پرداخت‌ها به منظور کنترل تقاضا، تصریح کرد: از روز سه شنبه ۵ اردیبهشت ماه مقدار پیش پرداخت‌ها از ۱۰ به ۳۰ درصد در بورس کالا افزایش داشت و این اقدام به این علت اتخاذ شد تا رقابت کمتری در بورس کالا صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *