رئیس انجمن سنگ آهن ایران به فولادبان عنوان کرد؛

وضعیت سخت فولادی‌ها با دورشدن نرخ دلار نیمایی و آزاد/ لزوم حمایت از تولید فولاد برای تبدیل شدن به نقدینگی

رئیس انجمن سنگ آهن ایران گفت: عمده اتفاقی که صادرکنندگان و تولیدکنندگان فولاد را دچار مشکل کرد، بحث ارز نیمایی و فاصله گرفتن آن با ارز آزاد بود.

مهرداد اکبریان در گفتگو با فولادبان با اشاره به وضعیت صادراتی فولاد در سال 1401 و پیش‌بینی آن در سال 1402 مطرح کرد: در دو سال گذشته اصرار بر این بود که بحث صادرات فولاد در کشور متوقف شود اما زنجیره فولاد شرایطی دارد که باید حتماً بحث صادرات وجود داشته باشد.

وی در عین حال گفت: سرانه مصرف فولاد در کشور به قدری کاهش یافته است که در حال حاضر، کارخانجات فولادی زیر 60 درصد ظرفیت خود تولید دارند.

اکبریان معتقد است که عمده اتفاقی که صادرکنندگان و تولیدکنندگان فولاد را دچار مشکل کرد، بحث ارز نیمایی و فاصله گرفتن آن با ارز آزاد بود.

رئیس انجمن سنگ آهن ایران اضافه کرد: برخی اوقات فاصله موجود در قیمت‌گذاری ارز نیمایی با قیمت‌های ارز آزاد به قدری زیاد است که شرایط را برای تولیدکنندگان بسیار دشوار می‌کند. در واقع، با رشد نرخ دلار، قیمت محصولات فولادی نیز افزایش می‌یابد که البته این افزایش قیمت در صادرات فولادسازان تأثیری نداشت.

اکبریان تاکید کرد: باید از جریان تولید در صنعت فولاد کشور حمایت شود تا فولاد نیز به نقدینگی تبدیل شود. در این صورت، نقدینگی به دست آمده می‌تواند در چرخه تولید به ویژه در حوزه معدن تأثیر بسزایی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *