جست و جو بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
عینک فولادی 26 دی 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

۳ راهکار فولادی‌ها برای افزایش سطح گاز تولیدی کشور

مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نسبت به تداوم محدودیت‌های گازی هشدار داد و به ارائه سه راهکار برای گذر از مشکلات تأمین گاز کشور پرداخت.

۳ راهکار فولادی‌ها برای افزایش سطح گاز تولیدی کشور عینک فولادی فولاد

به گزارش فولادبان، وحید یعقوبی ضمن تاکید بر اینکه فولادی‌ها امسال زودتر از برنامه‌ریزی‌ها با محدودیت‌های گازی روبرو شدند و تاکنون هم از ذخایر آهن اسفنجی خود استفاده کرده و تولید را حفظ کرده‌اند، نسبت به تداوم محدودیت‌های گازی هشدار داد و به ارائه سه راهکار برای گذر از مشکلات تأمین گاز کشور پرداخت. آقای وحید یعقوبی افزود: بحث گاز یک چالش عمده در زنجیره فولاد است که در سال‌های اخیر بسیار هم پررنگ شده است. از حدود چند سال گذشته محدودیت‌های گازی برای واحد‌ها در زمستان به طور مثال برای یک ماه اعمال می‌شد و واحد‌های احیای مستقیم فولاد هم برای این مدت برنامه‌ریزی می‌کردند و معمولاً این یکماه را به فعالیت‌های تعمیراتی اختصاص می‌دادند تا از این فرصت بهره ببرند و متحمل کمترین آسیب شوند.

وی توضیح داد: از سال گذشته این محدودیت‌های گاز بسیار شدید شد و حدود دو ماه و نیم واحد‌های احیا مستقیم فولادی یا تعطیل بودند یا با محدودیت بسیار شدید کار می‌کردند که این محدودیت‌ها، تأثیر خود را بر کل زنجیره گذاشت. در سال گذشته، به‌واسطه محدودیت‌های برق و گاز، حدود 6 میلیون تن از برنامه هدف‌گذاری شده عقب افتادیم.
یعقوبی گفت: در تابستان امسال علیرغم اینکه شاهد مدیریت بهتر تأمین برق (البته در مقایسه با سال گذشته) بودیم اما در مورد گاز، امسال محدودیت‌ها زودرس شد. برنامه ما این بود که از حدود دی محدودیت‌ها آغاز شود اما از اوایل آذر ماه محدودیت گازی برای فولادی‌ها اعمال شد. در ابتدا محدودیت‌ها بر ۳۰ درصد، سپس ۵۰ و ۷۰ درصدی بود و اکنون کارخانه‌های فولادی نیمه شمالی کشور (عمدتاً کارخانه‌های احیای مستقیم) به صورت کامل گاز قطع شده و واحد‌ها تعطیل شده‌اند. بعضاً برخی کارخانه‌های قوس و نورد هم به‌سبب اینکه مواد اولیه ندارند، تعطیل شده‌اند.
وی افزود: بحث تامین گاز برای صنعت فولاد با سایر صنایع تفاوت عمده‌ای دارد به طوری که گاز در زنجیره فولاد نقش فرآیندی برای تولید آهن اسفنجی است. فناوری تولید فولاد کشور هم بر مبنای گاز، سنگ‌آهن و روش احیای مستقیم است، بنابراین آهن اسفنجی نقش مواد اولیه حیاتی در زنجیره فولاد را ایفا می‌کند.
مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: اگر گاز نباشد، آهن اسفنجی تولید نمی‌شود و کمبود یا عدم تولید آهن اسفنجی هم حلقه بعدی که تولید فولاد است، متوقف می‌شود و محصولات فولادی تولید نخواهد شد، بنابراین نقش گاز، نقش حیاتی است.

گاز فولادی‌ها جایگزینی ندارد

یعقوبی تاکید کرد: نکته دیگر این است که گاز در واحد‌های فولادی اصلاً قابل جایگزینی نیست. به طور مثال، در سایر صنایع، این گاز می‌تواند با مازوت جایگزین شود اما در صنعت فولاد، امکان جایگزینی وجود ندارد، بنابراین با قطعی و محدودیت‌های گاز، به‌ناچار، کل فرآیند تولید در زنجیره فولاد در کل زنجیره مختل خواهد شد.
وی اظهارداشت: در کشور حدود ۵۵۰ مترمکعب به ازای هر تن، مصرف گاز در زنجیره فولاد داریم که از این میزان، ۷۰ درصد را تنها حلقه احیای مستقیم (حلقه آهن اسفنجی) مصرف می‌کند. البته امسال محدودیتی که برای صنایع فولادی اعمال شده، بدینگونه است که از ۴۰ میلیون مترمکعب مصرف زنجیره فولاد، تنها ۱۵ میلیون مترمکعب را در آذر ماه تخصیص داده‌اند. در روز‌های اخیر هم که کاهش دما شدت بیشتری گرفته است، همان میزان تخصیصی را هم کمتر کرده‌اند و عملاً همین ۱۵ میلیون مترمکعب هم تأمین نمی‌شود.
مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: با توجه به اینکه با افزایش مصارف خانگی، گازرسانی به نیروگاه‌ها هم دچار مشکل شده، برق فولادی‌ها هم با محدودیت روبرو شده است. به طور مثال، بیش از ۴۰ روز است که گاز فولاد خراسان قطع است و از هفته گذشته، محدودیت‌های برق هم برای این واحد اعمال شده است. همچنین فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگترین واحد فولادی کشور، در بحث گاز با محدودیت ۵۰ تا۷۰ درصدی مواجه بوده و این واحد هم از هفته گذشته، محدودیت ۳۰ درصدی برق هم شامل حال این واحد شده است. در این میان، نگرانی ما این است که با سردتر شدن هوا و عدم تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها، این محدودیت بیشتر هم شود.
یعقوبی افزود: به صورت کلی مصرف گاز در کشور۸۰۰ میلیون متر مکعب است که از این میزان، ۶۵۰ و بعضاً تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب صرف مصارف خانگی و تجاری می‌شود، بنابراین عملاً گازی برای صنایع باقی نمی‌ماند.
وی در خصوص راهکار‌هایی برای گذر از این وضعیت گفت: علاوه بر اینکه باید سرمایه‌گذاری شود تا تولید گاز کشور افزایش پیدا کند، باید مصارف خانگی و تجاری بهینه شود. در بحث سرمایه‌گذاری در تولید گاز، مباحث خاصی وجود دارد و طبق آنچه که وزیر نفت هم اعلام کرده است، ۸۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است تا بتوانیم سطح فعلی تولید را در صنعت نفت و گاز حفظ کنیم.
یعقوبی خاطرنشان کرد: این ۸۰ میلیارد دلار، باتوجه به شرایط تحریمی و همچنین وضعیت نقدینگی کشور، رقم دور از ذهنی است که نمی‌توان به آن فکر کرد، بنابراین باید برای سرمایه‌گذاری به دنبال روش‌ها و راه‌های دیگر بود. به طور مثال به فولادی‌ها پیشنهاد شده است که فولادی‌ها در میادین گاز سرمایه‌گذاری کنند؛ این مهم نیازمند اصلاح مقررات و قوانین است.
وی ادامه داد: در راهکار دیگر که کاهش مصارف خانگی و تجاری است، جدا از بحث فرهنگ‌سازی و صرفه‌جویی، باز هم سرمایه‌گذاری نیاز است تا به طور مثال به جای وسایل گرمایشی پرمصرف، از گرمایشی‌های کم مصرف استفاده کرد یا موتورخانه‌ها را اصلاح کنیم؛ این‌ها همه هزینه‌بر است و برای آنکه این هزینه به مردم تحمیل نشود، باید دولت یا یک سرمایه‌گذار وارد عمل شود.
مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اعلام کرد: اکنون برخی کارخانه‌های فولادی در تعامل با دولت حاضر شدند که این سرمایه‌گذاری را در بخش خانگی انجام دهند تا کاهش مصرف صورت گیرد و مابه‌ازای آن به هر میزانی که صرفه‌جویی و کاهش مصرف صورت گرفت، از محدودیت خودِ واحد فولادی کاسته شود؛ اما متأسفانه در حال حاضر قوانین و مقررات جاری در وزارت نفت و شرکت ملی گاز این تضمین را به واحد‌های فولادی نمی‌دهد که خیالشان راحت باشد در ازای این کاهش مصرف و صرفه‌جویی، محدودیت‌هایشان تقلیل پیدا کند.

۳ راهکار فولادی‌ها برای افزایش سطح گاز تولیدی کشور

یعقوبی گفت: در سه حوزه سرمایه‌گذاری باید صورت گیرد، اصلاح قوانین و مقرراتی که برای سرمایه‌گذاری فولادی‌ها در میادین گازی باید انجام شود و واگذاری برخی میادین گازی به خود فولادی‌ها یا به روش‌های مشارکتی فولادی‌ها که در این صورت بتوانند در استحصال گاز مشارکت داشته باشند.
وی درباره اثرات این محدویت‌ها در درازمدت و تأثیر آن بر میزان تولید، اظهارداشت: قطعاً اثر این کاهش تأمین گاز بر تولید واحد‌های فولادی، مشخص خواهد شد اما انتظار نداریم که این اثر در تولید دی ماه خود را نشان بدهد و تولید دی ماه کاهش پیدا کند، چرا که در حال حاضر اکثریت واحد‌ها فولاد خود را از ذخایر و موجودی‌های آهن اسفنجی گذشته تولید می‌کنند، بنابراین بسته به میزان موجودی و ذخایر آهن اسفنجی، کاهش تولید برخی واحد‌ها در آذر ماه (باتوجه به محدودیت اعمالی از ابتدای آذر ماه) اتفاق افتاد و برای برخی در دی ماه و برخی دیگر در بهمن و اسفند ماه اتفاق خواهد افتاد. عملاً اگر بخواهیم اثر کاهش گاز بر تولید فولاد کشور را بررسی کنیم، باید بازه آذر تا اسفند ماه را مورد بررسی قرار دهیم.
یعقوبی گفت: اکنون حدود یک ماه است که آهن اسفنجی در بورس کالا عرضه نمی‌شود، چراکه واحد‌ها محدودیت تأمین گاز داشته و نتوانستند عرضه آهن اسفنجی داشته باشند. یکی از دلایل افزایش قیمتی هم که در بازار فولاد اتفاق افتاده، همین کمبود آهن اسفنجی بوده است. تاکنون واحد‌ها از ذخایر خود استفاده می‌کنند؛ چنانچه یک تا دو هفته دیگر آهن اسفنجی به دستشان نرسد، تولید فولاد به شدت افت خواهد کرد.
مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جست و جو بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors