جست و جو بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
عینک فولادی 25 دی 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه
کپی شد!
0

درآمد نفت 366 درصد و مالیات 60 درصد رشد کرد/ سیر صعودی تامین اعتبارات عمرانی

در 9 ماهه امسال 917 هزار میلیارد تومان به حساب خزانه واریز شد که این رقم نسبت به میزان واریزی در 9 ماهه سال گذشته 63 درصد افزایش نشان می‌دهد.

درآمد نفت 366 درصد و مالیات 60 درصد رشد کرد/ سیر صعودی تامین اعتبارات عمرانی عینک فولادی مالیات

به گزارش فولادبان، بررسی آمار و ارقام خزانه‌اری کل کشور نشان می دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین میزان تحقق درآمدهای پیش بینی شده برای 9 ماهه بودجه سال 1401 به میزان 88 درصد بوده در حالی که در 8 ماهه امسال میزان تحقق پیش بینی 8 ماهه بودجه 80.5 درصد بوده است، بنابراین این نسبت در مقایسه با ماه قبل 7.5 درصد ارتقاء یافته است.

بازپرداخت تنخواه بودجه به بانک مرکزی سه ماه قبل از اتمام سال

مصارف بودجه در 9 ماهه امسال هم 944 هزار میلیارد تومان بوده که با استفاده از منابع موضوع ماده 125 قانون محاسبات عمومی (ماده 125- خزانه مجاز است برای رفع احتیاجات خود از موجودی حسابهای اختصاصی از جمله حساب تمرکز درآمد شرکتهای دولتی و سپرده‌ موقتاً استفاده نماید مشروط بر این که بلافاصله پس از درخواست سازمان ذیربط وجوه استفاده شده را مسترد دارد.) به میزان 26 هزار میلیارد تومان، کل منابع و مصارف بودجه تراز شده است.

میزان بدهی دولت به بانک مرکزی بابت استفاده از تنخواه گردان بودجه نزدیک به صفر بوده که این اتفاق برای اولین بار در چند دهه اخیر رخ داده است.

تحقق 102 درصد درآمدهای مالیاتی

بررسی جزئیات درآمدی بودجه نشان می دهد، در 9 ماه امسال درآمدهای مالیاتی کشور با 60 درصد افزایش به 348 هزار میلیارد تومان رسیده که بیانگر تحقق 102 درصدی پیش بینی بودجه برای 9 ماهه سال جاری است. درآمد عوارض گمرکی 30 هزار و 690 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 101 درصد رشد داشته است.

رشد 366 درصدی درآمدهای نفت و گاز

درآمد حاصل از فروش نفت و گاز در 9 ماهه امسال قابل توجه بوده به طوری که میزان واریزی درآمدهای نفتی به خزانه نسبت به دوره مشابه سال قبل 366 درصد رشد داشته است. این رشد 366 درصدی در شرایطی محقق شده که سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی از 20 درصد در سال گذشته به 30 درصد در سال جاری افزایش یافته است.

همچنین دولت از محل فروش و انواع اوراق مالی اسلامی 148 هزار میلیارد تومان درآمد به دست آورده که بیانگر تحقق 112 درصد از پیش بینی 9 ماهه بودجه است.

رشد 24.5 برابری درآمد فروش سهام شرکت‌های دولتی

در 9 ماهه امسال درآمد حاصل از فروش سهام و سایر واگذاری ها 32 هزار و 914 میلیارد تومان بود در حالی که دولت در 9 ماهه سال گذشته از این محل فقط هزار و 288 میلیارد تومان درآمد به دست آورده بود. بنابراین در 9 ماه امسال وصول درآمد از این محل 24.5 برابر مدت مشابه سال گذشته است.

تامین 91 درصد هزینه های جاری کشور

در بخش هزینه‌ها، در 9 ماهه امسال 685 هزار میلیارد تومان صرف پرداخت هزینه های جاری کشور شده که نسبت به رقم مصوب بودجه برای 9 ماهه امسال، 91 درصد تحقق داشته و میزان پرداخت هزینه های جاری در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 54 درصد رشد کرده است.

سیر صعودی تامین اعتبارات عمرانی

در بخش بودجه عمرانی، در 9 ماهه امسال 83 هزار میلیارد تومان پرداخت های عمرانی داشته ایم که معادل 43 درصد رقم مصوب بودجه برای 9 ماهه امسال است. با این حال میزان پرداخت های عمرانی 15 درصد از مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده است. در سال مالی 1400 در مجموع 200 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی اختصاص یافت و با توجه به این رقم، به نظر می‌رسد تا پایان سال 1401 و افزایش تحقق درآمدهای دولت کل 260 هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی پیش بینی شده در بودجه امسال تامین شود.

باتوجه به افزایش درآمدهای غیرنفتی و درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز و همچنین اختصاص 10 درصد از سهم 40 درصدی صندوق توسعه ملی به دولت برای تزریق به طرح های مهم عمرانی، پیش بینی می‌شود رقم مصوب بودجه سال 1401 برای حوزه عمرانی محقق شود.

از محل تغییر سهم صندوق توسعه ملی از 40 درصد به 30 درصد با درخواست رئیس جمهور و موافقت رهبر انقلاب، تاکنون 28 هزار میلیارد تومان برای پروژه های عمرانی اختصاص یافته است.

افزایش احتمال تحقق 100 درصدی درآمدهای پیش بینی شده در بودجه 1401

این ارقام بیانگر بهبود درآمدهای دولت و کاهش قابل توجه کسری بودجه است. روند تحقق درآمدهای دولت نشان می دهد که به امید خدا 100 درصد درآمدهای پیش بینی شده در بودجه سال 1401 تا پایان سال جاری محقق خواهد شد.

در این میان، دولت در سال 1401 با انضباط مالی و مدیریت منابع و مصارف، امسال را بدون کسری بودجه سپری خواهد کرد یکی از نشانه های این مدعا تسویه تنخواه دریافتی از بانک مرکزی سه ماه مانده به پایان سال است. براساس گزارش خزانه داری استفاده از تنخواه گردان تا در پایان آذر ماه به صفر رسیده است.

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جست و جو بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors