رانت بین ارز نیمایی و ارز آزاد باید از بین برود

نایب رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس برای رشد اقتصاد کشور، دولت و مجلس باید با مسائلی چون کاهش نرخ ارز نیمایی با ارز آزاد برخوردهای علمی و تخصصی کرده و به منظور بهبود شرایط اقدامات درست و مدیریت شده‌ای انجام دهند.

به گزارش فولادبان، جعفر قادری با بیان اینکه افزایش فاصله بین نرخ نیما و دلار در بازار آزاد تاثیر منفی بر سود شرکت‌ها دارد، گفت: چنانچه دولت عزم راسخ برای کاهش شکاف میان نرخ دلار نیمایی و دلار در بازار آزاد داشته باشد، بر میزان سود شرکت‌ها نیز افزوده خواهد شد.

وی با بیان اینکه آنچه برای بازار سرمایه اهمیت دارد، نرخ ارز است تا رانت بین ارز نیمایی و ارز آزاد از بین برود، افزود: تا زمانی که این معضل حل نشود و رانت وجود داشته باشد، بازار سرمایه متضرر خواهد بود.

به گفته عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با فاصله گرفتن قیمت ارز نیمایی با بازار آزاد بار دیگر اقتصاد ایران با همان چالش‌های قبلی در دوره ارز ۴۲۰۰ تومانی مواجه شده و ضمن آسیب جدی به تولید داخلی منجر به توزیع رانت هم می‌شود.

قادری با تاکید به اینکه باید اقداماتی برای کاهش فاصله ارز نیمایی و بازار آزاد انجام شود، تصریح کرد: با کاهش فاصله نرخ ارز آزاد و نیمایی و تک نرخی شدن ارز در اقتصاد کشور شاهد حذف رانت، مشخص شدن تکلیف صنایع در آینده، ایجاد شفافیت در بازار و پیش‌بینی‌پذیر شدن اقتصاد برای فعالان اقتصادی خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که نرخ ارز آزاد افزایش یابد و در عوض نرخ نیمایی ثابت نگه داشته شود فاصله و شکاف بین این دو نرخ باعث می‌شود صادرکننده انگیزه خود را از دست دهد. به نظر می‌رسد برای رشد اقتصاد کشور، دولت و مجلس باید با مسائلی چون کاهش نرخ ارز نیمایی با ارز آزاد برخوردهای علمی و تخصصی کرده و به منظور بهبود شرایط اقدامات درست و مدیریت شده‌ای انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *