سود 19 درصدی فولادسازان در بازار داخلی/ اختلاف 30 درصدی نرخ دلار نیما و بازار آزاد

یک مقام مسئول ایمیدرو، از افزایش سود 19 درصدی واحدهای تولیدی فولاد در صورت فروش محصولات خود در داخل کشور خبر داد.

به گزارش فولادبان، در گزارش تحلیلی مدیریت اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو  آمده است: شرکت‌های فولادی در صورت فروش محصولات خود در داخل کشور 19 درصد بیشتر از صادرات سود می‌برند و حتی انگیزه صادراتی آنها کاهش یافته است.

امیر صباغ در این گزارش با اشاره به مصوبه جدید هیات دولت درخصوص الزام به بازگشت 100 درصدی ارز فولادسازان به نرخ نیما (با قیمت 28هزارو 500 تومان) گفته است: فولادسازان به دو علت محدودیت مصرف گاز طبیعی (کاهش عرضه و تولید) و فاصله 30 درصدی نرخ دلار نیما و بازار (رشد تقاضا) با کاهش تولید مواجه شده اند که این دو عامل باعث رقابت در بورس کالا و کشف نرخ ارز 34 هزار تومانی برای دلار معاملات این هفته شده است.

درادامه این گزارش می خوانیم: شرایط معاملات در بورس کالا موجب شده است سود فولادسازان از فروش محصولات خود در بورس کالا 19 درصد بالاتراز نرخ ارز نیمایی باشد که فولادسازان ملزم به بازگشت ارز خود به این نرخ در مصوبه دولت شده اند.

مدیریت اقتصادی و توسعه سرمایه گذاری ایمیدرو در پایان این گزارش آورده است: کاهش فاصله نرخ دلار نیمایی و دلار آزاد (در صورت عدم تحقق این سیاست، اصلاح مصوبه و حذف فولاد ازآن) و افزایش سهمیه گاز طبیعی زمستانه فولادسازان از 15 به 25 میلیون مترمکعب در روز دو راهکار و توصیه پیشنهادی این مقام دولتی  است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *