جست و جو بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
عینک فولادی 17 آذر 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

جزئیات انتشار سوابق تخلفات کیفری مدیران نهادهای مالی و ناشران

دستورالعمل انتشار سوابق تخلفاتی و کیفری مدیران نهادهای مالی، ناشران اوراق بهادار و تشکل‌های خودانتظام، در راستای حمایت از حقوق سرمایه گذاران و با هدف ارتقای شفافیت و پیشگیری از وقوع ناهنجاری در بازار سرمایه به تصویب شورای عالی بورس رسید.

جزئیات انتشار سوابق تخلفات کیفری مدیران نهادهای مالی و ناشران عینک فولادی

به گزارش فولادبان، براساس بند چ ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، سازمان بورس و اوراق بهادار موظف است مشخصات و سوابق تحصیلی و تجربی مدیران نهادهای مالی و ناشران اوراق بهادار و تشکل‌های خود انتظام را در پایگاه اطلاعاتی خود ثبت کند و عملکرد آن‌ها را از حیث رعایت قوانین و مقررات حاکم بر بازار اوراق بهادار و سوابق تخلفاتی و کیفری مربوط به آن ها در طول مدیریت در نهادهای مالی و ناشران اوراق بهادار براساس ترتیبات اجرایی که به تصویب شورای عالی بورس و اوراق بهادار می رسد، منتشر نماید.

در همین راستا، محمد صادق شبانی رئیس مرکز تدوین تنقیح و تطبیق قوانین و مقررات بازار سرمایه، ضمن اشاره به بند چ ماده ۳۶ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، گفت: افشای سوابق تخلفاتی مدیران، تجربه موفقی بود که در بسیاری از کشورها امتحان خود را پس داده است. شکل جدید مجازات‌ها، مجازاتی است که برخلاف قبل که تنبیهاتی برای تخلفات مختلف در نظر گرفته می‌شد، اعتبار مدیران خاطی را زیر سوال ببرد. بنابراین تصویب دستور العمل جدید سعی بر این دارد که اگر مدیری در هنگام فعالیت خود جرمی مرتکب شد، این موضوع را بداند که در واقع امکان انتشار این تخلف وجود دارد و اعتبار او را به خطر می اندازد.

وی اضافه کرد: در طرح جدید، تخلفات مدیران یا ناشران خاطی درجه بندی می‌شود که برای فهم ساده‌تر برای تمام افراد، این درجه بندی به صورت رنگ بندی نیز ارائه خواهد شد. به فرض مثال، رنگ مشکی درجه 1 به معنی تخلف بزرگ تخلفات و رنگ زرد درجه 6 به معنی تخلف کوچک است.

شبانی در خصوص آثار و نتایج ناشی از اجرای دستورالعمل مورد نظر، گفت: اولین دستاورد این دستورالعمل، ارتقای شفافیت در بازار سرمایه است. دومین دستاورد اطلاع سرمایه گذاران و فعالان بازار سرمایه از وضعیت عملکرد مدیران اشخاص تحت نظارت است. از دیگر دستاورد هایی که این طرح می‌تواند داشته باشد بازدارندگی مدیران بازار از ارتکاب جرائم و تخلفات و همچنین پیشگیری از وقوع جرائم و تخلفات در بازار سرمایه است.

مهم‌ترین دستاورد این طرح را می‌توان بازدارندگی و پیشگیری از وقوع جرائم دانست، چرا که اگر رای قطعی بعد از صدور ابلاغیه درخصوص مدیری صادر شد، مدیران می‌دانند که این تخلف قابلیت انتشار دارد.

شبانی در خصوص میزان انتشار جزئیات تخلفاتی که توسط مدیران بورسی صورت می‌گیرد، اظهار کرد: مشخصات شخص خاطی، عنوان جرم و میزان مجازات و رنگ بندی درجه جرم امکان انتشار دارد؛ اما مشخصاً جزئیات جرم و یا نحوه وقوع جرم طبق قانون اجازه انتشار ندارد.

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جست و جو بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors