جست و جو بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
اخبار 19 شهریور 1401 - 2 سال پیش زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه
کپی شد!
0

شناسایی ۷۰۰۰ شرکت صوری دارای فرار مالیاتی

رئيس کل سازمان مالياتي کشور از شناسایی بیش از ۷۰۰۰ شرکت صوری دارای فرار مالیاتی خبر داد و گفت: علاوه بر شناسایی این شرکت ها، ذی نفعان اصلی را که مرتکب فرار مالیاتی شده اند، شناسایی و از آن‌ها مالیات مطالبه خواهیم کرد.

به گزارش فولادبان، داوود منظور، رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: در سند تحول دولت مردمی، موضوع مبارزه با فرار مالیاتی و شفاف‌سازی اقتصاد مورد تاکید قرار گرفته و طبیعتا نظام مالیاتی باید به سمتی برود که عمده درآمد‌های مالیاتی از محل شناسایی فرار‌های مالیاتی و شناسایی مودیان جدید تامین شده و فشار بر مودیان منضبط به حداقل برسد.

وی افزود: امسال نرخ مالیات بخش‌های تولیدی ۵ واحد درصد کاهش یافت که این اقدام به تحرک و رونق تولید کمک می‌کند. همچنین معافیت مالیاتی درآمد‌های شرکت‌های بورسی در صورت افزایش سرمایه، معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش بنیان و تقسیط بلند مدت  مشاغل آسیب دیده از کرونا از دیگر حمایت‌های نظام مالیاتی از بخش تولید محسوب می‌شود.

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی کشور، جرم انگاری فرار مالیاتی و تعیین مجازات کیفری برای آن، از جمله مهمترین اصلاحات صورت گرفته قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۹۴ بود که زمینه برخورد قضایی با جرایم مالیاتی را فراهم آورده است. استفاده موثر از این ظرفیت قانونی مستلزم همکاری سه جانبه میان سازمان امور مالیاتی کشور، پلیس امنیت اقتصادی و دادستانی است.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: فرار مالیاتی عموما به سه شکل اساسی عدم ثبت نام به عنوان مؤدی مالیاتی، کتمان درآمد و ثبت هزینه‌های غیرواقعی صورت می‌پذیرد و با توجه به گسترده بودن فرار مالیاتی در کشور، عزم جدی و اراده قاطع دو دستگاه برای برخورد با جرایم اقتصادی و فساد اداری لازمه این همکاری هاست. البته در این میان پدیده چند دفتری نیز راهی برای کتمان درآمد برای اشخاص حقیقی و حقوقی است.

منظور تصریح کرد: در صورتی که در سه زمینه فرار مالیاتی، فساد اداری و ضعف فرهنگ مالیاتی توفیقات قابل ملاحظه‌ای به دست آوریم، امکان اینکه کل بودجه جاری کشور از محل درآمد‌های مالیاتی تامین شود، وجود دارد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در بخشی از سخنان خود بر ضرورت پرداخت مالیات به عنوان یک تکلیف شهروندی و واجب اجتماعی تاکید کرد و گفت: در بحث مبارزه با فرار مالیاتی و فساد باید تمرکز بر کسانی باشد که تاثیر بسیاری در شکل گیری این جرایم و مفاسد دارند و طبیعتا با تکیه بر اصل اهمیت، باید سراغ آن ۱۰ درصدی برویم که ۹۰ درصد فرار مالیاتی را شکل می‌دهند.

رئیس سازمان می‌گوید: تاکنون بیش از ۷۰۰۰ شرکت صوری شناسایی شده است، ضمن اینکه در تلاشیم که علاوه بر شناسایی این شرکت ها، ذی نفعان اصلی که مرتکب فرار مالیاتی شده اند را نیز شناسایی و از آن‌ها مطالبه مالیات کنیم.

مطالب مرتبط
  • نظراتی که حاوی فحش و افترا به هیچ عنوان پذیرفته نمیشوند
  • حتما با کیبورد فارسی اقدام به ارسال دیدگاه کنید فینگلیش به هیچ هنوان پذیرفته نمیشوند
  • موارد درگیری با کاربران در پاسخ به نظرات دیگر کاربران پذیرفته نمی‌شود.
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جست و جو بیشتر ...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors