قیمت شمش در ایران از محصول فولادی وارداتی گرانتر است/یک بام و دو هوای تعیین نرخ فولاد ایران

یک فعال صنعتی گفت: انجمن نوردکاران با گره زدن بازار داخلی به خارجی مخالف است اما نگاه سیاستگذاری ها و تصمیمات قیمتی هم باید با نگاه به بازارهای جهانی باشد.

اباذر براری در گفتگو با فولادبان با اشاره به بازنگری وزارت صمت درباره فرمول قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا افزود: اعضای انجمن نوردکاران ایران معتقدند راهبرد فعلی تعیین قیمت محصولات فولادی سیاست یک بام و دو هواست.

وی ادامه داد: در حال حاضر قیمت محصولات فولادی بازار داخلی اینگونه است که وقتی قیمت های جهانی بالا می رود یک سیاست داشته باشیم و وقتی قیمت های جهانی روند نزولی دارد سیاست دیگری را اتخاذ کنیم ولی خواسته ما از دولت این است که باید طرحی دنبال شود که برنده نهایی مردم باشند.

دبیر انجمن نوردکاران فولاد ایران با بیان اینکه مصرف کننده داخل باید هزینه بالاتری از مصرف کننده خارجی پرداخت کند تصریح کرد: در شرایطی که قیمت های جهانی کاهش پیدا می کند نباید قیمت ها طوری مدیریت شود که مردم و برای خرید محصولات فولادی هزینه بالاتری پرداخت کنند و به آنها ظلم شود. اکنون نرخ شمش در بورس کالا از قیمت وارداتی محصولات فولادی بیشتر است.

براری با اشاره به اینکه قیمت ها در بازار های جهانی نزولی است، گفت: بازارهای داخلی به دلیل انتظار برجام، جنگ اوکراین و … روند نزولی دارد و اگر سیاست دولت و بورس کالا در بازار داخلی بکارگیری فرمولی برای افزایش قیمت ها و منتفع شدن بخشی از زنجیره به صورت مصنوعی باشد به صلاح تولید کنندگان بخش دیگر زنجیره و کشور نیست.

وی با تاکید بر اینکه انجمن نوردکاران فولادی ایران مخالف گره زدن بازارهای داخلی به بازارهای جهانی است تصریح کرد: نباید قیمت بازار داخل منفک از بازارهای جهانی باشد و بازار داخل نمی تواند قیمت گذاری خود را ازمتال بولتن یا سایر نشریه ها اقتباس کند اما نکته ظریفی که وجود دارد و این است که بازار داخلی نمی تواند خلاف جهت آب( بازارهای جهانی ) شنا کند و زمانی که قیمت ها نزولی است تولید کننده داخلی با افزایش تصنعی قیمت ها حرکت کند و توان رقابت و یا صادرات به بازارهای جهانی از او سلب شود.

این فعال صنعتی تصریح کرد: انجمن نوردکاران با گره زدن بازار داخلی به خارجی مخالف است اما نگاه سیاستگذاری ها و تصمیمات قیمتی هم باید با نگاه به بازارهای جهانی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *