پیش‌بینی کاهش ۲۷ درصدی قیمت سنگ‌آهن تا پایان سال ۲۰۲۲

آخرین بازنگری‌های پیش‌بینی قیمت کالا از سوی بانک مشترک‌المنافع استرالیا می‌تواند بر سهام شرکت‌های معدنی، تأثیر بگذارد.

غول‌های سنگ‌آهن در سال گذشته به دلیل قیمت‌های بالای این فلز صنعتی، سود سهام بی‌سابقه‌ای را برای سرمایه‌گذاران رقم زدند؛ اما بانک مشترک‌المنافع استرالیا پیش‌بینی می‌کند که قیمت سنگ‌آهن با کاهش قابل‌توجه ۲۷ درصدی تا پایان سال ۲۰۲۲ روبرو خواهد شد.

سنگ‌آهن در جولای سال گذشته به نزدیک به ۲۲۰ دلار در هر تن رسید، اما در نوامبر به ۹۲ دلار در هر تن کاهش یافت و سپس یک بار دیگر رشد کرد و در حال حاضر با قیمتی کمتر از ۱۳۵ دلار آمریکا در هر تن معامله می‌شود.

Vivek Dhar، مدیر تحقیقات معدن و کالاهای انرژی بانک مشترک‌المنافع استرالیا گفت که این بانک بازنگری‌های قابل‌توجهی در سطح قیمت کالاها انجام داده است.

وی افزود: قیمت فلزات صنعتی و سنگ‌آهن همچنان تابع سیاست چین است. ما پیش‌بینی می‌کنیم که قرنطینه‌های کرونا در چین تا [نیمه دوم] سال ۲۰۲۲ به اندازه کافی کاهش یابد تا اقدامات حمایتی از سیاست برای تقویت انگیزه تقاضای چین امکان‌پذیر شود.

روند کاهشی قیمت سنگ‌آهن نشان‌دهنده برنامه چین برای کاهش تولید فولاد در سال جاری است. تولید فولاد احتمالاً در اواخر سال جاری باید محدود شود که بازتاب محدودیت‌هایی [تحمل شده در سال ۲۰۲۱] است.

بانک مشترک‌المنافع استرالیا پیش‌بینی می‌کند که قیمت سنگ‌آهن تا پایان سپتامبر به ۱۲۰ دلار در هر تن کاهش یابد و معاملات سال ۲۰۲۲ با ۱۰۰ دلار در هر تن به پایان برسد.

با نگاهی به آینده، تحلیلگران بانک مشترک‌المنافع استرالیا شاهد کاهش ۲۰ درصدی بیشتر در سال بعد هستند، به طوری که سنگ‌آهن در پایان سال ۲۰۲۳ به قیمت ۸۰ دلار در هر تن معامله می‌شود و احتمالاً تا سال ۲۰۲۵ در این محدوده باقی می‌ماند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *