قیمت محصولات فولادی به کمترین میزان خود رسیده است

مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: قیمت محصولات فولادی و کامودیتی ها درحال حاضر به کف قیمتی خود رسیده است و قیمت کمتر ازاین میزان برای فعالان این صنعت و تولیدکنندگان فولاد صرفه اقتصادی نخواهد داشت و بنظر می رسد قیمت فولاد کف سازی و از این پایین تر نخواهد آمد و مجددا در مقطعی دیگر به سمت بالا رشد خواهد داشت.

وحید یعقوبی در گفتگو با فولادبان درباره قیمت محصولاتی در بازارهای داخلی و جهانی افزود: قیمت محصولات فولادی همیشه تابع یک منحنی سینوسی است وبراساس این منحنی نوسانی قیمت ها، افزایش یا کاهش خواهد داشت و دربازه های زمانی مختلف و تحت تاثیرعوامل و فاکتورهای متعدد، منحنی سینوسی قیمت محصولات فولادی افزایش یا کاهش پیدا می کند و در زمان های متعدد ممکن است منحنی بالا یا پایین برود اما بطور کلی روند این منحنی سینوسی ادامه دارد.

این فعال صنعتی ادامه داد: با آغازجنگ اوکراین و روسیه وبحران درمنطقه آسیای میانه، قیمت محصولات فولادی و کامودیتی ها در منحنی سینوسی با توجه به افزایش نرخ بهره  فدرال رزرو امریکا کاهش پیدا کرده است که بگفته کارشناسان اقتصادی بخشی از این کاهش قیمت قبل از تصمیمات فدرال رزرو امریکا پیشخور شده بود.

یعقوبی تصریح کرد: قیمت محصولات فولادی و کامودیتی ها درحال حاضر به عقیده بسیاری از کارشناسان به کف خود رسیده است و قیمت کمتر ازاین میزان برای فعالان این صنعت و تولیدکنندگان فولاد صرفه اقتصادی نخواهد داشت وبنظر می رسد قیمت فولاد کف سازی و از این پایین تر نخواهد آمد و باز مجددا در مقطعی دیگر به سمت بالا رشد خواهد کرد.

وی افزود: رکود در بازارهای مصرفی محصولات فولادی ، از افزایش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا متاثر شده است اما شدت آن به میزانی نیست که تاثیر زیادی بر بازارهای جهانی داشته باشد و بنظر می رسد اکنون در دوره ثبات و کف قیمتی فولاد هستیم مگر اینکه اتفاق غیرمترقبه ای رخ دهد که در این صورت منحنی سینوسی قیمت فولاد به رشد خود ادامه خواهد داد تا به قله برسد و باز دوباره منحنی سقوط قیمتی را شاهد خواهیم بود.

مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ادامه داد: منحنی سینوسی قیمت فولاد اخیرا به بالاترین میزان رشد خود رسید و تقریبا قیمت تمام محصولات زنجیره فولاد در بالاترین سطح خود قرار داشت لذا این منحنی سینوسی و دوره ها دائما در بازار فولاد تکرار می شود.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *