فقر معدنی در بخش آلومینیوم مشهود است/ فرصت ورود گسترده در بازار جهانی را از دست ندهیم

ایران کشوری فقیر در ارتباط با دارا بودن منابع بوکسیت کم عیار است به همین دلیل به دنبال انجام فعالیت های دانش بنیان برای پرعیارسازی بوکسیت از بوکسیت های کم عیار هستیم.

مدیر عامل شرکت آلومینای ایران از انجام برنامه ریزی برای صادرات ۳۵۰ هزار تن شمش آلومینیوم طی امسال خبر داد.

تورج زارع اظهار کرد: طی سال گذشته ۲۰۰ هزار تن شمش آلومینیوم توسط این شرکت به کشورهای عراق، چین و ترکیه صادر شد.

وی با اشاره به اینکه جنگ روسیه و اوکراین موجب افزایش قیمت شمش آلومینیوم در بازار شده است، تاکید کرد: این امر فرصتی برای توسعه این محصول به بازارهای جهانی است.

مدیر عامل شرکت آلومینای ایران با بیان اینکه شرکت آلومینای ایران در شهرستان جاجرم تنها تولید کننده پودر آلومینا در ایران است، افزود: یکی از مهمترین چالش های ما در این بخش، تولید و تامین بوکسیت پر عیار در کشور است. به دنبال توسعه فعالیت های بخش خصوصی در صنعت آلومینیوم هستیم و هم اکنون ۱۰ درصد بوکسیت مورد نیاز ما از معادن بخش خصوصی تامین می شود و تمام تلاش ما این است که در این راستا بتوانیم به افزایش بوکسیت پر عیار دست پیدا کنیم.

وی بیان کرد: با توجه به فقر معدنی کشور در تامین بوکسیت به عنوان ماده اولیه تولید آلومینیوم، استفاده از خاک‌های بوکسیت کم‌عیار با دانش بومی به عنوان راهکاری دانش‌بنیان در دستور کار است.

زارع اظهار کرد: ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور سالیانه ۷۰۰ هزار تن است و برای تولید آن نیازمند استفاده از ۱.۴ میلیون تن پودر آلومینا هستیم که اکنون فقط ۲۵۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید و بقیه از خارج تامین می‌شود.

وی تصریح کرد: ایران کشوری فقیر در ارتباط با دارا بودن منابع بوکسیت کم عیار است به همین دلیل به دنبال انجام فعالیت های دانش بنیان برای پرعیارسازی بوکسیت از بوکسیت های کم عیار هستیم.

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *