محصولات ارزآور با موانع زیادی روبه‌رو هستند/ برخی قوانین تولید کننده را از بازار صادراتی دور می‌کند

اعمال عوارض صادراتی درحالی به تصویب دولت رسیده است که تمام واحدهای تولیدکننده فولاد در سال جدید با افزایش قیمت حامل های انرژی ، سطح دستمزد کارگران و قطعی برق و گاز مواجه هستند و افزایش هزینه های تولید و عوارض صادراتی رمقی برای تولیدکنندگان نخواهد گذاشت و فعالیت آنها  غیر اقتصادی خواهد شد.

مدیر فروش شرکت فولاد کاوه جنوب کیش گفت: اصلاح نرخ عوارض برای تولیدکنندگان شمش معنادار نیست چون عوارض این بخش بسیارسنگین و بین ۸ تا ۱۱ است و لغو، حذف یا بازگشت به روال قبلی می تواند برای تولیدکنندگان شمش امیدوارکننده باشد.

احمد طاهری نصر در گفتگو با فولادبان با اشاره به اعمال عوارض صادراتی بر محصولات فولادی افزود: اعمال عوارض صادراتی به نوعی باعث خروج بازارهای صادراتی از دست فعالان ایرانی خواهد شد، بازارهایی که بازرگانان و صادرکنندگان ایرانی درشرایط سخت و دشوار توانستند محصولات فولادی ایران را با آنجا صادر و بعنوان بازار هدف شناسایی کنند.

وی ادامه داد: در این مصوبه شمش از محصولات میانی زنجیره فولاد آورده شده است در حالیکه شمش فرآوری زیادی روی آن انجام شده و محصول میانی نیست و بنوعی محصول نهایی قلمداد می شود و محصول میانی زنجیره فولاد ماده خام مثل آهن اسفنجی، کنسانتره و گندله است و همین موضوعات مشکلات زیادی را برای فعالان این صنعت ایجد کرده است.

مدیر فروش شرکت فولاد کاوه جنوب کیش با اشاره به مازاد تولید محصولات فولادی در کشور تصریح کرد: در بازار داخل در حال حاضرمازاد شمش وجود دارد واین مازاد تولید باید حتما صادر شود و پتانسیل  فروش را در داخل ندارد و موانع موجود صادراتی برای محصول ارزآور و راهبردی فولاد، سیاست صحیح و درستی نیست.

طاهری گفت: مازاد تولید شمش دو برابر مصرف شمش تولیدکنندگان محصولات نوردی درداخل است یعنی ۵۰ درصد مازاد مصرف است و این میزان مازاد باید صادر شود در غیر این صورت موجب تعطیلات بسیاری از واحدهای تولیدی خواهد شد.

وی با اشاره به اصلاح نرخ عوارض در هفته گذشته افزود: اصلاح نرخ عوارض برای تولیدکنندگان شمش معنادار نیست و تفاوت زیادی نمی کند چون عوارض این بخش بسیارسنگین و بین ۸ تا ۱۱ است و فقط لغو یا حذف عوارض یا برگشتن به روال قبلی، برای تولیدکنندگان شمش امیدوارکننده خواهد بود.

مدیرفروش شرکت فولاد کاوه جنوب کیش ادامه داد: اعمال عوارض صادراتی درحالی به تصویب دولت رسیده است که تمام واحدهای تولیدکننده فولاد در سال جدید با افزایش قیمت حامل های انرژی ، سطح دستمزد کارگران و قطعی برق و گاز مواجه هستند و افزایش هزینه های تولید و عوارض صادراتی رمقی برای تولیدکنندگان نخواهد گذاشت و فعالیت آنها  غیر اقتصادی خواهد شد.

طاهری همچنین با اشاره به نامناسب بودن بستر بانکی افزود: پرداخت اینترنتی عوارض صادراتی برای فولادسازان مشکلات زیادی ایجاد کرده با این حال بدون ایجاد بستر مناسب ، اخذ عوارض بانکی آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *