کلاف فولادی، نبشی و ناودانی از عوارض صادراتی معاف شدند

عوارض صادراتی بر اساس بند 8-1 مصوبه 18 فروردین ستاد تنظیم بازار تعیین شود. ( عوارض صادراتی پلکانی بر اساس تغییرات قیمت های صادراتی ایران نسبت به قیمت مبنا محاسبه و از ابتدای 1401 اعمال شود. ( مبنا تا خرداد ماه 1401 برابر با آخرین قیمت صادراتی فوب ایران منتهی به هفته اول دی ماه 1400 بوده و پس از ابتدای خرداد ماه 1401 توسط ستاد تنظیم بازار تعیین و برای دوره مشخص ابلاغ می شود.)
صادرات میلگرد

مدیر کل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت بر مبنای جلسه ستاد تنظیم بازار از لغو عوارض صادرات نبشی، ناودانی و کلاف فولادی خبر داد.

در این مصوبه ملاک تعیین عوارض صادراتی بر مبنای رشد قیمت محصولات در نظر گرفته شود. بطوری که برای رشد ۵ درصد معادل ۲ درصد عوارض، برای رشد بالاتر از ۵ تا ۱۰ درصد عوارض ۵ درصدی، برای رشد بالاتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد، میزان عوارض ۸ درصد در نظر گرفته شود.

همچنین عوارض صادرات برای محصولات مستقیم صنایع پایین دستی فولاد،  روی و غیره منظور می شود. برای کالاهایی که بصورت ورود موقت وارد می شوند عوارض صادراتی اخذ نخواهد شد .

برای تعیین قیمت پایه سایر کالاهای زنجیره فولاد شامل سنگ آهن، کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش فولادی نیز با ارائه پیشنهاد از صاحب نظران و فعالین حوزه مشابه الگوی میلگرد ( درصدی از قیمت کشف شده ) موضوع بررسی و در کارگروه مطرح و تصمیم گیری می شود .

در این جلسه مقرر شد طبق مصوبات قبلی تنظیم بازار و کارگروه مدیریت بازار که قیمت پایه میلگرد در بورس کالا را ۱۱ درصد بالاتر از قیمت کشف شده شمش در نظر گرفته اند، تعیین پایه تیرآهن نیز در بورس کالا ۱۴ درصد بالاتر از قیمت کشف شده شمش فولادی در نظر گرفته شود.

به منظور تغییر مبنای تعیین قیمت عوارض پلکانی صادرات از اول دی سال ۱۴۰۰ تا فروردین ۱۴۰۱ موضوع جهت اتخاذ تصمیم در ستاد تنظیم بازار دولت مطرح می شود.

عوارض صادراتی بر اساس بند ۸-۱ مصوبه ۱۸ فروردین ستاد تنظیم بازار تعیین شود. ( عوارض صادراتی پلکانی بر اساس تغییرات قیمت های صادراتی ایران نسبت به قیمت مبنا محاسبه و از ابتدای ۱۴۰۱ اعمال شود. ( مبنا تا خرداد ماه ۱۴۰۱ برابر با آخرین قیمت صادراتی فوب ایران منتهی به هفته اول دی ماه ۱۴۰۰ بوده و پس از ابتدای خرداد ماه ۱۴۰۱ توسط ستاد تنظیم بازار تعیین و برای دوره مشخص ابلاغ می شود.)

 

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *