اظهار نگرانی فعالان صنعت فولاد برای نوسانات بیشتر قیمت شمش

واردکنندگان شمش فولاد آسیا از نوسانات بیشتر در ماه‌های آینده نگران هستند.

به گزارش فولادبان؛ فعالان بازار فولاد روز سه‌شنبه ۱۹ اکتبر به Fastmarkets گفتند که انتظار می‌رود نوسانات بیشتر در بازارهای فولاد تا پایان سال ۲۰۲۱ بر عادات خرید برخی از واردکنندگان شمش فولادی در آسیا تأثیر بگذارد.

غیبت چین در بازار خرید شمش فولادی وارداتی در روز سه‌شنبه ادامه داشت و مصرف‌کنندگان می‌توانند حداکثر ۷۰۰ تا ۷۱۰ دلار به ازای هر تن cfr برای شمش وارداتی پرداخت کنند؛ اما قیمت‌ها در جنوب شرقی آسیا در هفته گذشته از این سطح بالاتر رفته است.

یکی از مصرف‌کنندگان شمش اندونزیایی به Fastmarkets گفت: نوسانات بیشتری در راه است، بنابراین در تاریخ‌های بعدی ارسال شمش، ریسک واقعی وجود دارد. رزرو محموله در ماه دسامبر خطرناک‌تر خواهد بود زیرا مشخص نیست در زمان رسیدن محموله، مواد به چه قیمتی در بازارهای فولاد رسیده است.

او افزود: اما اگر ظرف چند هفته شمش برای حمل در دسترس باشد، من محموله‌ای را با قیمت ۷۲۰ تا ۷۳۰ دلار به ازای هر تن cfr اندونزی می‌خرم.

بخشی از نوسانات ناشی از افزایش قیمت ضایعات فولاد در آسیا است، اگرچه فعالان بازار فولاد می‌گویند که رشد شتابان قیمت منگنز به این معناست که شمش فولادی با محتوای منگنز بالاتر، مانند درجه استاندارد و اصلاح شده ۵sp که توسط برخی از خریداران در فیلیپین ترجیح داده می‌شود، در حال حاضر قیمت بالاتری نسبت به شمش ۳sp دارد.

یک منبع تجاری ژاپنی گفت: خریداران در مانیل هنوز ۷۰۰ تا ۷۱۰ دلار برای هر تن cfr برای شمش ۳sp در نظر گرفته‌اند، اما قیمت ۵sp 710 تا ۷۲۰ دلار است.

دومین منبع تجاری ژاپنی در ۱۸ اکتبر به Fastmarkets گفت که او معتقد است پرمیوم مواد استاندارد ۵sp اکنون به ۱۰ تا ۱۵ دلار در هر تن در بازار مانیل نزدیک شده است.

ارزیابی قیمت شمش فولادی ۵sp وارداتی در روز سه‌شنبه، ۷۱۰ تا ۷۲۰ دلار در هر تن cfr مانیل بود که ۱۰ دلار نسبت به هفته قبل افزایش نشان می‌دهد.

قیمت شمش کوره‌های بلند اندونزی این هفته ۵ دلار افزایش یافت و به ۷۴۰ دلار به ازای هر تن cfr چین و آسیای جنوب شرقی رسید. یک پیشنهاد فروش از هند با قیمت ۶۵۰ دلار به ازای هر تن فوب برای شمش ۳sp شنیده شد.

شمش فولادی کوره قوس الکتریکی ۵sp ژاپن روز سه‌شنبه با قیمت ۷۵۰ دلار به ازای هر تن cfr مانیل به فروش رسید.

شنیده می‌شود که یک کارخانه هندی ششم بلوم کوره بلند را برای مناقصه صادرات به اندونزی در روز سه‌شنبه به قیمت ۶۷۰ دلار به ازای هر تن فوب فروخته است.

یکی دیگر از عوامل کلیدی پشت این بی‌ثباتی که توسط فعالان بازار ذکر شده است، عدم حضور چین در واردات شمش فولادی در هفته گذشته بود.

ارزیابی قیمت Fastmarkets برای شمش فولادی درجه ۳sp وارداتی به چین در روز ۱۹ اکتبر ۷۰۰ تا ۷۱۰ دلار در هر تن، cfr چین، بود که نسبت به هفته قبل ۵ دلار کاهش داشت.

یک منبع خریدار چینی روز سه‌شنبه گفت: قیمت قابل قبول شمش حدود ۷۰۵ دلار در هر تن است، اما من نمی‌توانم علاقه زیادی برای خرید پیدا کنم. بازار شمش وارداتی را فراموش کنید. پنجره آربیتراژ باز و بسته می‌شود. در حال حاضر پنجره برای زغال سنگ باز است، اما برای شمش و قراضه بسته شده است.

اخبار اخیر مبنی بر تعطیلی کارخانه‌های شرق چین به دلیل کمبود برق، تقاضای شمش فولاد را در این کشور محدود کرد، اگرچه قیمت شمش داخلی چین افزایش یافت.

مشکلات حمل‌ونقل نیز فعالیت‌های تجاری چین را درگیر کرده است. Fastmarkets شنیده است که شمش ۳sp ژاپنی کوره قوس الکتریکی با قیمت ۷۴۰ دلار به ازای هر تن cfr بندر Caofeidian چین، روز سه‌شنبه در دسترس بوده است؛ اما ازدحام کشتی‌ها به این معنا بود که مسیرهای رفت و آمد به بنادر رودخانه یانگ تسه بسیار بیشتر شده و قیمت به ازای هر تن cfr از ژاپن به ۸۰۰ دلار نزدیک می‌شد.

درنتیجه ازدحام رودخانه یانگ تسه، تعداد کمی از صاحبان کشتی‌ها مایل به انجام چنین معاملاتی بودند و نرخ بار برای چنین مسیرهایی افزایشی شد.

هزینه حمل از ژاپن به فیلیپین ۶۰ تا ۶۵ دلار در هر تن شنیده می‌شود، در حالی که قیمت مسیر شرق هند تا چین آخرین بار بین ۷۰ تا ۷۵ دلار به ازای هر تن شنیده شد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *