از بین رفتن قدرت چانه‌زنی فولادسازان با قیمت‌های بالای سنگ آهن در بورس کالا

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اینکه فولادسازان با قیمت بالای بورس کالا حاضر به خریداری مواد اولیه نیستند، گفت: با بررسی این موضوع در شورای زنجیره آهن و فولاد، مشکل رویکرد عرضه مواد اولیه در بورس رفع می‌شود.

وحید یعقوبی در گفتگو با فولادبان در رابطه با خریداری نشدن سنگ آهن توسط فولادسازان در بورس کالا گفت: فولادسازان قصد ایجاد سدی در برابر عرضه سنگ آهن در بورس کالا را ندارند و اتفاقا از این عرضه درست و منطقی مواد اولیه در بورس کالا استقبال می‌کنند. استقبال نشدن از عرضه‌های بورس کالا در هر محصول دیگری هم وجود دارد و اگر به عنوان مثال، شمش و میلگرد با قیمتی بالاتر از بازار خودشان عرضه شوند، قطعا خریدار نخواهند داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر، فولادسازان مواد اولیه خود را پایین‌تر از قیمتی که در بورس کالا عرضه می‌شود خریداری می‌کنند بنابراین، طبیعی است که رغبتی به عرضه‌های بورس کالا با این شرایط نشان ندهند، اما اگر مواد اولیه با شرایط مناسب در بورس عرضه شود، فولادسازان از این قضیه استقبال می‌کنند.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تأکید بر اینکه یک رگولاتور باید بازار فولاد را از لحاظ سیاست‌گذاری کلان کشور و بازارهای جهانی تنظیم کند، افزود: وقتی قیمت مواد اولیه در بورس کالا رشد داشته باشد و سعی بر این باشد که قیمت این دست از مواد به قیمت جهانی آن‌ها برسد، طبیعی است که با مسائلی روبه‌رو خواهیم شد زیرا مزیت نسبی تعریف شده برای فولاد ایران عمدتا بر پایه سنگ آهن و انرژی است که ارزان‌تر از رقبا در اختیارشان قرار می‌گیرد.

یعقوبی گفت: رساندن قیمت مواد اولیه و انرژی به نرخ‌های جهانی به طور عملی، مزیت نسبی تولید فولاد را از بین می‌برد و کل فرضیات توسعه صنعت فولاد که از ابتدای انقلاب تا به حال برجا بوده است، خدشه‌دار می‌کند بنابراین، طبیعی است که اگر مواد اولیه در بورس کالا عرضه می‌شود در تعامل با ذی‌نفعان یعنی هم فروشندگان و هم خریداران با قیمت، شرایط تحویل و عیار مناسب به دست خریداران برسد.

وی با اشاره به اینکه این بحث‌ها در شورای زنجیره آهن و فولاد در حال بررسی است، تأکید کرد: ما سعی می‌کنیم که شورای زنجیره آهن و فولاد نسبت به قبل فعال‌تر باشد و پیشنهاداتی را برای دولت آینده و عرضه بورس کالا در حوزه مواد معدنی در نظر گرفته است؛ به طوری که هم نفع خریداران در آن دیده شود و هم نفع عرضه‌کنندگان.

معاون اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره عرضه سنگ آهن در بورس کالا تصریح کرد: اگر قرار باشد مواد اولیه با این قیمت‌ها عرضه شوند و فولادسازان را مجبور به خریداری کنند، فولادسازان متضرر خواهند بود و قدرت چانه‌زنی خود را از دست خواهند داد، اما اگر شرایط قیمت‌گذاری و سیاست‌گذاری درست و منطقی باشد، فولادی‌ها و سنگ آهنی‌ها هردو منتفع خواهند شد.

یعقوبی در پایان افزود: فولادسازان به دلیل مطلوب نبودن شرایط عرضه سنگ آهن در بورس کالا نتوانستند مواد اولیه خود را از بورس کالا خریداری کنند و فعلا تا جایی که خط تولیدشان از کار نیفتد، مجبور شدند مواد اولیه خود را از بازار آزاد تهیه کنند، اما اگر این روند ادامه‌دار باشد، معدنی‌ها با کمبود نقدینگی و فولادسازان با کمبود مواد اولیه روبه‌رو خواهند شد بنابراین، لازم است که هرچه زودتر مشکل رویکرد عرضه مواد اولیه با همکاری طرفین برطرف شود.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *