رکود بازار مسکن در سال جدید کاهش می‌یابد/ ۱۴۰۰؛ سال شکوفایی اقتصادی در بخش مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران ضمن پیش‌بینی اوضاع بازار مسکن در سال جدید تاکید کرد: باید به آینده بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ خوشبین بود، زیرا به نظر می‌رسد امسال شاهد شکوفایی اقتصادی در بخش مسکن باشیم؛ از این رو، فکر می‌کنم حجم رکود بازار مسکن کاهش یابد و خریداران به این بازار بازگردند.

به گزارش فولادبان و به نقل از خبرآنلاین؛ در حالی که بسیاری از معامله‌گران تاکید دارند که رکود حاکم بر بازار مسکن محسوس است، اما همچنان انتظارات تورمی در این بازار فروکش نکرده و افزایش قیمت‌ها در اطراف تهران هنوز هم بر وضعیت نرخ مسکن در سطح پایتخت تاثیرگذار است.

از سوی دیگر، بحران ساخت‌وساز در تهران تحت‌تاثیر نوسانات قیمت مصالح ساختمانی شکلی دیگر به خود گرفته و افزایش هزینه ساخت مسکن مانعی بر سر راه کاهش بیشتر نرخ آن شده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت‌ها در مناطق گران تهران نظیر منطقه یک تا شش در ماه‌های اخیر دچار کاهشی ملموس شده، اما قیمت‌ها در مناطق میانی شهر نه‌تنها در چند ماه گذشته کاهش نیافته، بلکه افزایشی جزئی را نیز تجربه کرده است.

بررسی مواضع اهالی سیاست هم حاکی از آن است که کم‌کم پای مسکن به وادی انتخابات نیز باز شده، چراکه در سال‌های اخیر موضوع مسکن به دغدغه‌ای مهم برای افکار عمومی بدل شده است. به این ترتیب، با توجه به نزدیکی انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می‌رسد بخش مسکن به یکی از شعارهای مهم نامزدها تبدیل شود.

مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره وضعیت مسکن در سال ۱۴۰۰ در گفت‌وگو با خبرآنلاین عنوان کرد: امیدواریم در سال ۱۴۰۰ با روی کار آمدن رئیس‌جمهوری که دیدگاه خوبی نسبت به مسکن داشته باشد، شاهد روزهای بهتر در این بخش باشیم.

وی تاکید کرد: البته باید توجه داشت سر دادن شعار در مورد مسکن با داشتن دیدگاه در این بخش متفاوت است، بنابراین امیدواریم در سال آینده شاهد اجرای برنامه‌ها و مصوبات واقعی در بخش مسکن باشیم.

قلی خسروی ادامه داد: براساس ماده ۳۱ قانون اساسی، دولت‌ها موظفند برای دهک پایین جامعه، خانه بسازند، اما هرکدام از دولت‌ها که تا کنون این کار را انجام نداده‌اند، سبب بروز مشکلات فراوان در بخش مسکن شده و بحران ایجاد کرده‌اند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران درباره پیش‌بینی خود از وضعیت بازار مسکن در سال جدید گفت: با توجه به این که در سال ۱۴۰۰ بخشی از واحدهای طرح مسکن ملی تحویل متقاضیان خواهد شد، به نظر می‌رسد امسال بازار مسکن در میان‌مدت وارد دورره بهبود وضعیت شود و در این مسیر تلاش برای کاهش هزینه ساخت‌وساز اقدامی بسیار موثر خواهد بود.

وی در ادامه پیش‌بینی کرد: بر اساس تجارب صنف مشاوران املاک باید به آینده بازار مسکن در سال ۱۴۰۰ خوشبین بود، زیرا به نظر می‌رسد امسال شاهد شکوفایی اقتصادی در بخش مسکن باشیم؛ از این رو، فکر می‌کنم حجم رکود بازار مسکن کاهش یابد و خریداران به این بازار بازگردند. بنابراین بهتر است کسانی که متقاضی واقعی مسکن هستند، از فرصت پیش رو برای خرید مسکن بهره گیرند.

قلی خسروی در پایان تاکید کرد: با توجه به بحران بازار مسکن در سال گذشته، هر دولتی که در سال جدید عهده‌دار مسئولیت شود، نگاه مثبتی به ساخت‌وساز مسکن خواهد داشت و همین مساله می‌تواند به رونق بازار مسکن کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *