ثبات قیمت شمش فولاد و کاهش قیمت تختال صادراتی ایران

قیمت شمش فولاد صادراتی ایران در هفته منتهی به چهارشنبه 10 فوریه ثابت بود. سفارش‌های خرید شمش فولاد ایران در همان محدوده قیمتی که در هفته گذشته توسط Fastmarkets ارزیابی شده بود، شنیده شده است.

به گزارش فولادبان و به نقل از متال بولتن؛ ارزیابی هفتگی Fastmarkets برای شمش فولاد صادراتی ایران، در ۱۰ فوریه ۵۱۰ تا ۵۲۰ دلار فوب بنادر ایران و بدون تغییر نسبت به هفته قبل بود. در همین حال معامله یک محموله ۱۶ هزار تنی به قیمت ۵۲۰ دلار به ازای هر تن فوب در بنادر جنوبی ایران گزارش شده است.

شنیده می‌شود که هفته گذشته دو محموله دیگر در محدوده ۵۱۵ تا ۵۱۸ دلار به ازای هر تن فوب فروخته شده است. فعالان بازار گفتند که این قیمت‌ها فقط در بازارهای خلیج فارس قابل معامله است.

یک منبع مطلع از تجار هم گزارش داد که نوردسازان در شورای همکاری خلیج فارس سفارش خرید شمش فولاد به قیمت ۵۳۰ دلار به ازای هر تن cfr معادل ۵۱۱ تا ۵۱۳ دلار به ازای هر تن فوب را داده‌اند.

گزارش شده است که یک محموله دیگر با قیمت ۵۱۰ دلار در هر تن فوب در روز سه‌شنبه فروخته شده است، اما این گزارش تا زمان انتشار این گزارش، قابل تأیید نبود.

یک تاجر هم درباره شرایط بازار عنوان کرد: یک شایعه در مورد فروش شمش فولاد به قیمت ۵۱۰ دلار در هر تن فوب پخش شد، اما ناگهان همه متوقف شدند و امروز هیچ کس نمی‌فروشد. اوضاع کاملا تغییر کرد، زیرا چینی‌ها که جشن‌های سال جدید خود را به پایان برده‌اند، پرس‌وجو درباره قیمت‌ها را شرع کرده‌اند.

 وی افزود که چینی‌ها هیچ پیشنهادی ارائه نکرده‌اند، اما درباره حجم و قیمت شمش فولاد در حال پرس‌وجو هستند.

مصرف‌کنندگان در چین پس از غیبت طولانی‌مدت در بازارهای وارداتی شمش فولاد، یک محموله به واسطه تجار سفارش دادند که در اواخر هفته گذشته در مناقصه شمش هند فروخته شده بود. یک منبع مطلع از این معامله گفت که قیمت تحویل شده به چین حدود ۵۴۰ دلار به ازای هر تن cfr بود.

یک تولیدکننده فولاد کوره بلند اندونزی نیز محموله‌ای را با قیمت ۵۴۶ دلار به ازای هر تن cfr به چین فروخت.

واردات فلزات از کشورهای خارج از اتحادیه ملل آسیای جنوب شرقی (آسه‌آن) به چین مشمول ۲٫۵ درصد عوارض است، بنابراین قیمت عملیاتی در حدود ۵۳۲ دلار به ازای هر تن cfr خواهد بود. هزینه حمل‌ونقل از ایران به چین ۲۸ تا ۳۰ دلار به ازای هر تن است.

پس از بازگشت مجدد چین به بازارهای شمش، فروشندگان در مورد صعودی شدن قیمت در بازارهای واردات جنوب شرقی آسیا امیدواری بیشتری دارند.

ارزیابی روزانه Fastmarkets از شمش‌های فولاد وارداتی به جنوب شرقی آسیا که به طور عمده از قیمت شمش  ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیمتر   ۵sp فروخته شده به فیلیپین محاسبه می‌شود، در ۱۰ فوریه ۵۴۰ تا ۵۴۵ دلار در هر تن cfr بود که نسبت به روز قبل ۵ تا ۱۰ دلار در هر تن افزایش داشت.

از سوی دیگر، قیمت فولاد تختال صادراتی از ایران به میزان قابل توجهی کاهش یافته است به طوری که یک محموله ۳۰ هزار تنی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان ایران به آسیای جنوب شرقی با قیمت ۵۸۲ دلار در هر تن فوب بنادر جنوبی ایران فروخته شد.

یک تولیدکننده دیگر فولاد تختال ایران هم چندین مناقصه را باز کرده است که قرار بود در ۱۱ فوریه بسته شود. این تولیدکننده امیدوار است که این محموله را بتواند به قیمت ۶۰۰ دلار در هر تن به فروش برساند.

آخرین ارزیابی قیمت Fastmarket برای تختال وارداتی به آسیای جنوب شرقی/ آسیای شرقی، ۶۴۰ تا ۶۵۰ دلار در هر تن، cfr در ۸ فوریه بود که نسبت به قیمت  ۶۴۰ تا ۶۶۰ دلار فوب در هفته قبل کمی پایین‌تر بود.

قیمت فولاد تختال ایران به طور سنتی ۱۰ دلار در هر تن ارزان‌تر از تختال سایر کشورها است، بنابراین با احتساب هزینه حمل‌ونقل حدود ۳۰ دلار در هر تن، قیمت ۶۰۰ دلار در هر تن فوب برای تختال ایران در بازار جنوب شرقی آسیا قابل معامله است. در نتیجه، ارزیابی هفتگی Fastmarkets برای فولاد تختال صادراتی ایران، در ۱۰ فوریه به ۵۸۲ تا ۶۰۰ دلار به ازای هر تن فوب رسید، در حالی که هفته قبل ۶۱۰ تا ۶۱۵ دلار در هر تن بود.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *