سایه حقوقی‌ها بر سر بازار سرمایه/ فلزات اساسی دوباره به منطقه سبز بازگشتند

بازار سرمایه که امروز در ابتدای معاملات، سقوط سهمگینی را تجربه کرده بود، با حمایت حقوقی‌ها، دوباره به منطقه سبز بازگشت، در این میان امروز حقوقی‌ها فلزات اساسی را هم از سرخ‌پوش شدن نجات دادند.

به گزارش فولادبان؛ روند معاملات بازار سرمایه در شروع روز به گونه‌ای رقم خورد که شاخص کل بازار را به وضعیت قرمز کشاند، اما حمایت‌های سهامداران حقوقی شاخص کل و صنایع بزرگ را از سقوط بیش از حد نجات داد.

به نحوی که شاخص کل و شاخص هم‌وزن امروز هم روندی واگرا نسبت به یکدیگر داشتند و این مساله نشان دهنده جابجایی سهم‌ها از گروه حقیقی به حقوقی است. یعنی این روزها حقوقی‌ها که با فروش‌ها و صف‌های سنگین فروش خود، قیمت‌ها را پایین کشیده بودند، حالا در حال جع‌آوری صف‌های فروش با قیمت پایین سهام هستند و این مساله می‌تواند در روزهای آتی به ترس سهامداران خرد بازار دامن بزند.

امروز، شاخص کل بازار سرمایه که در آغاز معاملات با فشار فروش در سرازیری قرار گرفت و بیش از ۱۳ هزار واحد افت کرد، بعد از روان شدن معاملات، توانست دوباره رشد کند و با بالا آمدن سهام شرکت‌های بنیادی، در ادامه بیش از ۱۴ هزار واحد بالا آمد

در معاملات روز جاری بورس تهران، شاخص هم‌وزن نیز با افزایش فروش سهامداران حقیقی در طول معاملات پایین‌تر آمد و در انتها، سقوطی یبیش از ۵ هزار واحدی را تجربه کرد.

امروز شاخص فلزات اساسی هم عملکردی شبیه نماگر اصلی بازار داشت، به طوری که در آغاز معاملات بیش از ۱۸ هزار واحد سقوط را پشت سر گذاشت، اما با افزایش خرید سهامداران حقوقی، دوباره با شیبی تقریبا ملایم راه صعود خود را باز کرد و توانست تا انتهای معاملات ۵ هزار و ۱۶۲ واحد رشد کند.

در کل، شاخص کل در زمانی که معاملات بسته شد (۱۲:۳۰ دوشنبه ۶ بهمن)، هزار و ۳۴۸ واحد رشد کرد و به خانه یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۹۰۵ واحد رسید. شاخص هم‌وزن اما با کاهش ۵ هزار و ۶۰ واحدی، در ارتفاع ۴۳۲ هزار و ۵۱۲ واحدی قرار گرفت. شاخص فلزات اساسی هم رشد ۵ هزار و ۱۶۲ واحدی را تجربه کرد و در نهایت رقم ۸۵۰ هزار و ۱۳۵ واحد را نشان داد.

در معاملات روز جاری، نمادهای «شستا»، «خودرو»، «خساپا»، «فملی»، «خگستر»، «برکت» و «شپنا» توانستند لقب پرتراکنش‌ترین‌های بازار را به خود اختصاص دهند. علاوه بر این نمادهای «شستا»، «فولاد»، «شپنا»، «ومعادن»، «وغدیر»، «شبندر» و «رمپنا» بیشترین تأثیر مثبت را روی شاخص کل گذاشتند.

برخی از نمادهای فولادی امروز حال خوبی را تجربه نکردند و سود و زیان در میان فولادی‌های بورس امروز تقریبا به طور مساوی تقسیم شد. به نحوی که در معاملات روز جاری فولادی‌های گروه فلزات اساسی، نمادهای «فجر»، «فولاد»، «فسازان»، «کاوه» و «کویر» بیشترین رشد قیمت و نمادهای «فپنتا»، «فخاس»، «فخوز»، «فنورد» و «فولاژ» بیشترین افت قیمت را تجربه کردند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *