آتش گرفتن بازار مقاطع طویل با جرقه نرخ‌های جهانی، بورسی و شیوه‌نامه‌ای

افزایش افسارگسیخته قیمت سنگ آهن و فولاد در بازارهای جهانی و تاثیر این مساله روی احتمال رشد شدید قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا از دو هفته دیگر، آتش گرانی را به جان بازار داخلی فولاد کشور انداخته است و شاهد پرواز قیمت میلگرد، تیرآهن و سایر مقاطع طویل در بازا آزاد هستیم. این در حالی است که امروز نوسانات نرخ دلار در بازار آزاد تا حدودی زیادی آرام پیش می‌رود.

به گزارش فولادبان؛ امروز در شرایطی که نرخ دلار در بازار آزاد آرام گرفته و با کاهش ۱۰۰ تومانی نسبت به عصر دیروز به رقم ۲۵ هزار و ۶۳۰ تومان رسیده و البته نرخ فروش اسکناس دلار روی تابلوی صرافی ملی در آخرین تغییر این تابلو با رشد ۷۰ تومانی نسبت به ساعات پایانی روز گذشته با رقم ۲۵ هزار و ۵۲۰ تومان اعلام شده است، اما شاهد سرعت گرفتن ماشین حرکت قیمت مقاطع طویل در جاده گرانی هستیم.

رشد این روزهای قیمت مقاطع طویل البته اصلا عجیب نیست، این اتفاق کاملا براساس سناریویی تعیین‌شده در شیوه‌نامه جدید دولت پیش می‌رود، چراکه وقتی قرار باشد نرخ محصولات فولادی در بازار داخلی برمبنای ضریب ۸۰ درصد قیمت محصولات صادراتی منطقه CIS تعیین شود، طبیعتا افزایش افسارگسیخته این روزهای قیمت سنگ آهن و فولاد در بازارهای جهانی می‌تواند رشد قیمت فولاد در بازار داخلی ما را به همراه داشته باشد.

اکنون آخرین نرخی که برای سنگ آهن عیار ۶۲ درصد در شاخص پلاتس اعلام شده حدود ۱۷۶ دلار در هر تن است و طبیعی است وقتی فولادساز چینی سنگ آهن مورد نیاز خود را با این قیمت دریافت می‌کند، بیلت تولیدی‌اش را در بازار داخلی کشورش با نرخی بالای ۶۰۰ دلار در هر تن می‌‎فروشد و طبیعتا اشتهای بالای اژدهای زرد برای بلعیدن فولاد نیز تنور قیمت فولادی در منطقه CIS را داغ می‌کند و قیمت بیلت صادراتی این منطقه را به حدود ۵۷۰ دلار در هر تن می‌رساند.

آخرین گزارشی که از نشریه متال بولتن به دست ما رسید، نرخ میلگرد صادراتی CIS را ۶۰۵ دلار در هر تن نشان داد، اما باید توجه داشت در آن گزارش نرخ بیلت CIS به ۵۴۵ دلار در هر تن رسیده بود و گزارش امروز کانال تلگرامی کامودیتی از قیمت بیلت صادراتی CIS نرخ آن را ۵۶۹ دلار در هر تن نشان داد؛ این یعنی اگر قرار باشد قیمت میلگرد صادراتی CIS همان فاصله معمول ۱۱ درصد را با قیمت شمش این منطقه حفظ کند، اعلام قیمت ۶۳۰ دلار در هر تن برای میلگرد صادراتی CIS در روزهای آتی در نشریه متال بولتن بعید نیست.

حال اگر برخلاف انتظارات درباره احتمال بالاتر رفتن قیمت‌های جهانی فولاد در ده روز پایانی ماه دسامبر، نرخ میلگرد صادراتی CIS تا پایان سال ۲۰۲۰ روی همین رقم تخمینی بماند و در زمان عرضه بعدی میلگرد در بورس کالا نیز قیمت میانگین موزون حواله‌جات دلار نیمایی نیز مانند امروز روی همین رقم ۲۵ هزار و ۶۴۰ قرار بگیرد، براساس همان فرمول شیوه‌نامه‌ای، قیمت پایه سبد مخلوط میلگرد در بورس کالای ایران از هفته سوم دی‌ماه به بعد با احتساب مالیات بر ارزش افزوده بالای مرز ۱۴ هزار تومان قرار خواهد گرفت و طبیعتا براساس المان‌های تعریف‌شده بازار، قیمت میلگرد در بازار داخلی نیز از این مرز فراتر می‌رفت.

بنابراین افزایش‌های شدید این روزهای قیمت میلگرد و سایر مقاطع فولادی نیز در واقع تلاشی است که از سوی نوردکاران برای رسیدن به نرخ‌های احتمالی دو هفته بعدی در بورس کالا صورت می‌گیرد و با توجه به این که بازار آزاد هفته گذشته توانست به دلیل نبود تقاضا در برابر این افزایش‌های زودهنگام مقاومت کند، این هفته سرعت نزدیک شدن قیمت کنونی مقاطع به قیمت‌های آتی قابل پیش‌بینی بورس کالا کمی بیشتر شده است.

اما در این میان تنها المانی که می‌تواند جلوی رسیدن قیمت میلگرد به رکورد تاریخی ۱۴ هزار تومان را بگیرد، تداوم نبود تقاضای واقعی در بازار آزاد است، چراکه طبیعتا وقتی کسی خریدار میلگرد ۱۱ تا ۱۲ هزار تومانی نبود، هیچ‌کس هم میلگرد ۱۴ هزار تومانی را نمی‌خرد و با راهکارهای جدید دولتی هم تا حدودی جلوی سفته‌بازی حداقل در خرید محصولات طویل فولادی گرفته شده است.

در این شرایط اگر قرار باشد تقاضای ضعیف در هفته‌های آتی قیمت میلگرد در بازار آزاد را سرکوب کند و حداقل ۱۰۰۰ تومان از قیمت پایه احتمالی بورس کالا پایین‌تر نگه دارد، طبیعتا نوردکاران با توجه به این که شمش‌های مورد استفاده در تولید را از یکی دو ماه قبل تهیه کرده‌اند، تا مدتی ضرر نخواهند کرد و این وضعیت می‌تواند تا چند هفته ادامه پیدا کند.

اما اگر قرار باشد همین مبنای نرخ‌گذاری در ماه‌های آتی هم ادامه پیدا کند، خواه ناخواه این گروه ناچار خواهند شد میلگرد ۱۴ هزار تومانی و حتی گران‌تر را راهی بازار کنند، چراکه در آن شرایط حتما ناچارند که شمش ۱۲ تا ۱۳ هزار تومانی را از بورس یا بازار آزاد بخرند و نمی‌توانند بدون کسب حداقل ۱۰ درصد سود، مقاطع طویل خود را راهی بازار آزاد کنند.

بنابراین به طور خلاصه می‌توان گفت آنچه این روزها در شرایط آرامش نسبی بازار ارز باعث گرانی شدید قیمت مقاطع فولادی در بازار آزاد شده، رشد افسارگسیخته قیمت سنگ آهن و فولاد در بازارهای جهانی است و این که چرا ما باید نرخ مقاطع طویل خود را بر مبنای بازار جهانی تعیین کنیم تا بازارمان حتی در شرایط کمبود تقاضای مصرفی واقعی هم با آشفتگی مواجه شود، خود بحثی جداگانه است که نیاز به تحلیل‌های دیگری دارد.

در هر صورت امیدواریم سود این مبنای قیمت‌گذاری شیوه‌نامه‌ای در درجه اول به جیب ۵۰ میلیون سهامدار عدالت شرکت‌های فولادی بزرگ برود، زیرا آنچه که ما از عدالت می‌فهمیم، این است که وقتی این ملت در یک سال گذشته قیمت گوشت و مرغ و اقلام اساسی‌شان دو برابر شده و نرخ زمین مورد تقاضایشان برای ساخت مسکن نیز حدود سه برابر شده است، تاب تحمل سه برابر شدن قیمت مقاطع ساختمانی را نسبت به سال گذشته ندارند. فقط کاش روزی نرسد که مردم متوجه شوند در باطن ذات برخی آقایان چیست.

در هر صورت، هم‌اکنون (۱۴:۲۰ سه‌شنبه دوم دی) براساس نرخ‌های اعلام‌شده از سوی نوردکاران فولادی، شاهد رشد ۴۰۰ تا ۸۰۰ تومانی نرخ بیشتر انواع میلگرد آجدار در بازار آزاد نسبت به روز گذشته هستیم و بیشتر تولیدکنندگان نبشی و ناودانی نیز قیمت محصولات خود را بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان بالا کشیده‌اند.

همچنین امروز قیمت انواع تیرآهن کیلویی نیز بین ۷۰۰ تا بیش از ۱۰۰۰ تومان افزایش یافته است و در عین افزایش ۳۰ تا ۶۰ هزار تومانی قیمت هر شاخه از تیرآهن شرکت پروفیل صنعت ماهان، ما نتوانستیم از بنگاه‌های تهران یا اصفهان نرخ دقیقی برای افزایش قیمت تیرآهن ذوبی رصد کنیم.

نکته قابل ذکر دیگر این است که امروز در میان تولیدکنندگان مقاطع فولادی در حوزه میلگرد، تیرآهن و محصولات ناوی و البته در میان مبادی فروش محصولات حوزه لوله و پروفیل، بسیاری از شرکت‌ها از اعلام دقیق قیمت روزانه پرهیز کردند و بخش زیادی از آنها هم خیلی زود فروش‌هایشان را بستند و اعلام قیمت دوم و سوم نیز در روز جاری مانند دیگر روزهای آشفته بازار آزاد آهن، نقل محافل نوردکاران بخش خصوصی بود.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *