قیمت شمش فولاد ایران باز هم پایین آمد

تقاضا از جانب مشتریان جنوب شرق آسیا که اوایل ماه مه به شدت سفارش این محصول را به ایران می‌دادند، هم‌اکنون صفر شده است.

به گزارش فولادبان؛بر اساس گزارش‌ها یک محموله ۲۰ هزار تنی شمش فولاد ایران به قیمت ۳۳۵ تا ۳۴۰ دلار در تن، فوب، به مقصد احتمالا چین فروخته شده است. کشورهای عربی خلیج فارس هم تقاضاهای برای خرید شمش فولاد ایران داشته‌اند به طوری که شنیده شده یک محموله کوچک هم به قیمت ۳۴۰ دلار در تن، فوب بنادر جنوبی ایران، به این کشورها فروخته شده است.

بر اساس شنیده‌ها برخی کارخانجات فولاد ایرانی، عرضه‌های جدیدی به بازار داشته‌اند و امیدوارند که با توجه به افزایش قیمت قراضه آهن در بازارهای جهانی، بتوانند شمش فولاد خود را با قیمت بالاتری صادر کنند. قیمت موردنظر این کارخانجات بین ۳۴۰ تا ۳۵۰ دلار در تن، فوب، است اما اکثر خریداران، این قیمت‌ها را بالا می‌دانند.

یک منبع مطلع از جانب تاجران فولاد در این باره گفت: برای معاملات بین تجار، قیمت قابل انتظار بین ۳۲۵ تا ۳۳۰ دلار در تن، فوب، است.

تحلیل هفتگی  Fastmarketsقیمت شمش فولادی صادراتی ایران، فوب بنادر جنوبی این کشور را بین ۳۳۵ تا ۳۴۰ دلار در تن در ۱۳ مه نشان می‌دهد که در مقایسه با قیمت یک هفته قبل (۳۴۲-۳۳۵) اندکی کمتر شده است.

صادرکنندگان شمش فولاد ایران از احتمال کاهش صادرات این محصول در سال جاری ابراز نگرانی کرده‌اند زیرا با تصمیمات جدید دولت برای وضع محدودیت‌های صادراتی در اوایل ماه جاری مواجه شده‌اند.

دولت ایران خواستار کاهش سهم صادرات شمش فولاد از کل محصول تولیدشده به ۲۵ درصد شده است. هدف از این تصمیم، تامین تقاضای داخلی بوده است. تمام تولیدکنندگان مقاطع فولادی بلند باید ۶۰ درصد تولیدات خود را برای مصرف داخلی در بورس کالا عرضه کنند.

سال گذشته وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، حجم عرضه شمش فولاد در بورس کالا را بین ۲۳ تا ۵۱ درصد برای شرکت‌های مختلف تعیین کرده بود.

فولاد تختال ایران هم اخیرا به قیمت ۳۳۵ دلار در تن، فوب بنادر جنوبی ایران، عرضه شده است. این در حالی است که قیمت موردنظر معاملاتی همچنان بدون تغییر و در بازه ۳۱۵ تا ۳۲۵ دلار در تن، فوب، باقی مانده است.

Fastmarketsدر تحلیل هفتگی خود قیمت فولاد تختال صادراتی ایران، فوب بنادر جنوبی این کشور را در ۱۳ مه ۳۲۵ تا ۳۳۵ دلار در تن برآورد کرده که نسبت به قیمت هفته‌ قبل از آن (۳۱۵ تا ۳۲۵ دلار)، مقداری افزایش داشته است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *