آیا بورس کالا به رانتخواران بازار ورق پاس گل داد؟

با وجود روند کاهشی ملایم نرخ ارز و سیر نسبتا آرام بازار مقاطع طویل، چند روزی است که بازار ورق و محصولات ساخته‌شده از آن از جمله لوله و پروفیل مجددا آشفته شده و صرف نظر از امروز که قیمت انواع ورق در بنگاه‌ها عمدتا ثابت ماند و کمی هم از شیب افزایش قیمت انواع لوله و پروفیل نسبت به روز گذشته کاسته شد، از روز چهارشنبه تا دیروز قیمت این محصولات عمدتا روی ریل صعودی قرار داشته است.

به گزارش فولادبان؛ شنیده‌های ما از بنگاه‌داران تهران نشان می‌دهد که امروز قیمت ورق سیاه 2 رول عرض 1.25 فولاد مبارکه با رشدی 700 تومانی نسبت به روز سه‌شنبه به 21 هزار و 500 تومان رسید و قیمت ورق سیاه 15 شیت 1250*6000 فولاد کاویان اهواز نیز با افزایشی 600 تومانی نسبت به سه‌شنبه هفته گذشته رقم 18 هزار و 400 تومان را ثبت کرد.

از سه‌شنبه هفته گذشته تا امروز همچنین قیمت انواع پروفیل با ضخامت 2 گروه صنعتی یاران (تولیدشده از ورق مبارکه) نیز در بنگاه‎های تهران با رشدی 400 تومانی به رقم 22 هزار و 400 تومان رسیده و نرخ انواع پروفیل با ضخامت 2 گروه صنعتی صبح پارسیان (تولیدشده از ورق مبارکه) نیز در بنگاه‎های شمال کشور با افزایشی 700 تومانی در این مدت رقم 22 هزار و 100 تومان را به ثبت رسانده است.

این اتفاقات اما در شرایطی رخ داده است که از روز 10 اسفند تا 19 اسفند یعنی از زمان اعلام خبر تلاش وزارت صمت برای کاهش تعرفه واردات ورق فولادی در پایگاه خبری فولادبان تا روز سه‌شنبه هفته قبل، قیمت انواع ورق سیاه در بازار آزاد به طور تقریبی بین 800 تا 1400 تومان کاهش یافته بود و براساس برآورد فولادبان، متوسط نرخ انواع پروفیل با ضخامت 2 در بازار آزاد نیز در این بازه زمانی با افتی حدودا 800 تومانی را تجربه کرده بود.

اما چه شد که این سیر کاهشی ناگهانی روالی عکس به خود گرفت و بازار مقاطع تخت فولادی با وجود دریافت خبر خوش احتمال کاهش تعرفه واردات ورق، دوباره به سیر صعودی بازگشت؟ بد نیست به عصر چهارشنبه هفته گذشته برگردیم، یعنی زمانی که شرکت بورس کالا در اطلاعیه عرضه خود قیمت پایه ورق گرم HR فولاد مبارکه برای عرضه روز شنبه این هفته را با رقم 16 هزار و 24 تومان اعلام کرد.

این نرخ نسبت به قیمت پایه عرضه قبلی ورق گرم HR فولاد مبارکه در تاریخ 11 اسفند به میزان 2 هزار و 436 تومان (بدون احتساب مالیات) بالاتر بود. روز شنبه هم که این معامله به نتیجه رسید، شاهد آن بودیم که قیمت کشف‌شده ورق گرم HR فولاد مبارکه در بورس کالا با رشدی یک هزار و 22 تومانی نسبت به عرضه دو هفته قبل آن به رقم 17 هزار و 46 تومان (بدون مالیات) رسید.

نکته مبهم در این میان اما نحوه تعیین قیمت پایه ورق گرم مبارکه در عرضه‌های روز شنبه هفته جاری است؛ شواهد امر نشان می‌دهد که قیمت پایه این هفته ورق HR مبارکه براساس نرخ کشف‌شده عرضه دو هفته قبل آن تعیین شده بود، اما در عرضه‌های پایانی ماه بهمن شاهد آن بودیم که بورس کالا برمبنای فرمول دیگری که گفته می‌شود از شورای رقابت دریافت کرده بود و مبنای آن تعیین نرخ پایه ورق براساس قیمت‌های جهانی بود، نرخ پایه ورق گرم مبارکه را مشخص می‌کرد. پیش از آن هم فرمول موجود در شیوه‌نامه فولاد مبنای تعیین قیمت‌ها در بورس کالا بود که البته اجرای این شیوه‌نامه بدون هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی قبلی از سوی مسئولان بورس کنار گذاشته شد.

البته قصد ما از نگارش این متن، گفتن این جمله که «بورس کالا باعث گرانی ورق فولادی و انواع لوله و پروفیل در بازار آزاد شد و به نوعی به رانت‌خواران هر دو حوزه پاس گل داد» نیست، اما بد نیست مدیران این نهاد که به گفته مقامات ارشد وزارت صمت، اختیار تعیین قیمت‌های پایه محصولات فولادی از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به طور کامل به آن‌ها واگذار شده است، نسبت به این که دقیقا بر چه مبنایی قیمت پایه ورق را تعیین می‌کنند، پاسخگو باشند.

زیرا در روزهای اخیر شاهد آن هستیم که گردانندگان بازار ورق یعنی همان‌هایی که انواع ورق فولادی را خارج از شبکه بورس خرید و فروش می‌کنند یا این محصول را از بورس می‌خرند و با سودی کلان در بازار آزاد به فروش می‌رسانند، با وجود انتظار صنایع پایین‌دستی و کارگاه‌های کوچک برای تعدیل قیمت ورق فولادی در سال آینده با کاهش تعرفه واردات آن، بازار این محصول را به هم ریخته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *