شکاف آزاردهنده قیمت محصولات فولادی در بورس کالا با بازار آزاد

یک فعال حوزه فولاد با انتقاد از فاصله قیمتی محصولات فولادی در بورس کالا با بازار آزاد، گفت: این شکاف قیمتی منجر به عدم شکل‌گیری جریان خرید و فروش در بورس کالا می‌شود.

ناصر لک‌زاد در گفتگو با خبرنگار فولادبان درباره شرایط قیمتی محصولات فولادی در بورس کالا بیان کرد: باید قیمت محصولات فولادی در بورس کالا با بازار آزاد هم‌خوانی داشته باشد تا خریدار یا فروشنده در جریان معاملات با زیان مواجه نشود.

وی افزود: در حال حاضر فاصله قیمتی که محصولات فولادی در بورس کالا با بازار آزاد دارد، منجر به قطع جریان خرید و فروش این محصولات در بورس کالا شده، این در حالی است که کارکرد این سازمان، فراهم کردن بستری برای ایجاد عرضه و تقاضا محصولات است.

وی با تاکید بر اینکه آشفتگی فعلی در بورس کالا از قیمت‌گذاری نادرست برای محصولات فولادی جکایت دارد. افزود: با وجود این شرایط، برخی از متقاضیان، محصولات فولادی را به صورت سلف خریداری کردند که مشخص نیست به چه امیدی این کار را انجام دادند.

این فعال حوزه فولاد در خصوص اختلاف قیمتی شمش و میلگرد در بورس کالا تصریح کرد: اکنون قیمت میلگرد از شمش ارزان‌تر است که معقول نمی‌باشد و مشخص نیست که چگونه این قیمت‌گذاری صورت گرفته است؟

وی در مورد موانع بر سر راه عرضه محصولات فولادی نیز اظهارداشت: هر چقدر خرید و فروش محصولات فولادی آزادتر و با الزامات قانونی کمتر صورت بگیرد، بازار بهتر می‌تواند مسیر خودش را پیدا کند. برهمین اساس، باید قیمتی در بازار تنظیم شود که عرضه کننده‌ها، محصولاتشان را حداقل بدون ضرر به‌فروش برسانند.

لک‌زاد در زمینه اصلاح روند فعلی بازار نیز پیشنهاد کرد: قوانین و اطلاعات کشورهای همسایه در زمینه حمایت از زنجیره محصولات فولادی، می‌تواند به بهبود شرایط تولید داخلی کمک کند. به عنوان مثال، کشور ترکیه، یارانه و انواع تسهیلات به تولیدکنندگان فولادی می‌دهد تا بتوانند از پس هزینه‌های تولید برآیند و راحت‌تر با رقبای بین‌المللی رقابت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *