رشد بازار همگام با تورم/ رشد یا افت شاخص معیار مقایسه نیست

با وجود اتفاقات مختلف در این هفته، شاخص کل در پایان هفته با رشد 1.9 درصدی نسبت به هفته گذشته 30 هزار و 528 واحد بالاتر آمد و به یک میلیون و 594 هزار و 977 واحد رسید. در این میان، شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد 0.9 درصدی، در نقطه 442 هزار و 623 واحدی ایستاد.شاخص فلزات اساسی نسبت به هفته‌های گذشته وضعیت بهترین داشت و با افزایش 2.7 درصدی، رقم یک میلیون و 190 هزار و 843 واحدی را نشان داد.

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه شاخص کل نمی‌تواند معیار مناسبی برای خرید یا فروش سهام باشد، گفت: با انتظاری که از تورم پیش روی اقتصاد ایران می‌رود، بورس می‌تواند رشد خوبی داشته باشد.

به گزارش فولادبان، نوسانات این هفته بازار سرمایه بیشتر در جهت رشد بازار برآمد و سهام شاخص‌ساز بیشترین میزان معامله و تقاضا را در طول هفته به خود اختصاص دادند. این هفته علاوه بر خبرهایی مبنی بر واریز سود سهام عدالت به حساب دارندگان این سهام، رشد قیمت دلار و پیشروی آن به کانال ۳۰ هزار تومانی هم مزید بر علت شد تا شاخص کل بتواند یک رشد خوب دیگر در این هفته داشته باشد و آماده شود تا کانال ۱٫۶ میلیون واحدی را بگیرد.

با وجود اتفاقات مختلف در این هفته، شاخص کل در پایان هفته با رشد ۱٫۹ درصدی نسبت به هفته گذشته ۳۰ هزار و ۵۲۸ واحد بالاتر آمد و به یک میلیون و ۵۹۴ هزار و ۹۷۷ واحد رسید. در این میان، شاخص کل هم‌وزن نیز با رشد ۰٫۹ درصدی، در نقطه ۴۴۲ هزار و ۶۲۳ واحدی ایستاد.شاخص فلزات اساسی نسبت به هفته‌های گذشته وضعیت بهترین داشت و با افزایش ۲٫۷ درصدی، رقم یک میلیون و ۱۹۰ هزار و ۸۴۳ واحدی را نشان داد.

محمدمبین شفیعی ناطق، کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با فولادبان در رابطه با رویه معاملات بورس گفت: بورس دوباره آماده ورود به محدوده یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی است. در حال حاضر، قیمت دلار در برای بازار سرمایه مهم است و اگر افزایشی باشد بورس مثبت می‌ماند. در مورد اخبار مذاکرات هسته‌ای هنوز تردید وجود دارد و این موضوع روی قیمت دلار اثرگذار است.

وی با اشاره به اینکه در محاسبه فرمول شاخص ضرایب عواملی وجود دارد، افزود: علت رشد شاخص در این هفته در تعریف فرمول شاخص کل است. بار‌ها فعالان بازار سرمایه در رابطه با این قضیه صحبت داشته‌اند که میزان ریزش پرتفوشان با میزان ریزش شاخص برابر نیست. در روند‌های صعودی صعود شاخص کل از رشد پرتفو‌ها بیشتر و در روند‌های نزولی افت شاخص از افت پرتفو‌ها کمتر است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: شاخص کل نمی‌تواند معیار رشد یا افت بورس باشد و در مجموعه‌ها و شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری دیگر این حقیقت پذیرفته شده است. این بدان معناست که میزان رشد پرتفوی این سهم‌ها را با رشد شاخص مقایسه نمی‌کنند و میزان افت‌شان را با افت شاخص مقایسه نمی‌کنند. این نمی‌تواند یک شاخص و یک معیار باشد، مسئولین باید برای آن فکری کنند و به طرز درست و مناسبی اتفاق بیفتد. حال فرمول شاخص بحث‌هایی دارد، بحث سود‌های نقدی است که اگر سود نقدی را از قیمت سهام کم می‌کنیم اثر گذار است.

شفیعی ناطق درباره جبران زیان سهامداران بورس گفت: ما نمی‌توانیم بازه زمانی خاصی را برای جبران زیان سهامداران بورس مشخص کنیم، اما با ابر‌تورمی که در پیش‌رو می‌بینیم، حتما بازار یک رشد بزرگ خواهد داشت. چیزی که من می‌بینم در تمام بخش‌های اقتصاد ما یک انتظار تورمی می‌بینیم و همین می‌تواند یک موتور محرک برای بازار هم باشد. به نظر من کسانی که در بازار سرمایه فعلا نگهداری سهام داشته‌اند، نگهداری سهام‌شان را ادامه دهند تا از زیان خارج شوند و اگر نقدی دارند در سهام بنیادی وارد کنند تا با خرید‌های جدیدشان سریع‌تر بتوانند به سود برسند.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *