کاهش ارزش لیر برای تسخیر بازار منطقه بود/ دولت از تجار حمایت کند

یک فعال صنعت فولاد گفت: کاهش اجباری و دستوری ارزش لیر ترکیه موجب افزایش صادرات کشور ترکیه وعقب ماندن ایران از بازارهای هدف شده است که امیدواریم با نگاه هوشمندانه وزارت صمت این تهدید به فرصت تبدیل شود.

محمدرضا هوشمند در گفتگو با فولادبان با اشاره به کاهش ارزش لیر کشور ترکیه افزود: کاهش اجباری و دستوری ارزش لیر ترکیه سیاستی برای افزایش صادرات تمامی محصولات ترکیه و توجه بیشتر به صادرات این کشور است. ترکیه با اتخاذ این سیاست تلاش می‌کند بازارهای صادراتی بیشتری را در منطقه از جمله کشورهای سوریه و افغانستان و در دیگر کشورها هدف قراردهد و به جمع مشتریان خود اضافه کند.

این فعال صنعتی گفت: کاهش ارزش لیر و افزایش حجم صادرات ترکیه شرایط فعالان اقتصادی و بازرگانان ایرانی را به دلیل نداشتن سیاست خارجی منسجم ، برنامه ریزی دقیق در حوزه بازرگانی خارجی و نبود رایزنی های اقتصادی سخت تر کرده است و تنها امیدمان به بازرگانانی است که در بخش خصوصی فعال هستند، زیرا نگاه بازرگانان ما این است که فضای صادراتی کشور را رونق ببخشند.

هوشمند افزود: توجه دولت به بازرگانان بخش خصوصی در این شرایط باید بیشتر باشد تا توان رقابت با این کشورها را برای به دست آوردن بازارهای صادراتی از دست ندهیم، در غیر این صورت عقب ماندن از بازار صادراتی موجب تاثیر منفی بر بازار و کل چرخه اقتصادی کشور خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش صادرات کشور ترکیه نسبت به قبل و عقب ماندن ایران از بازارهای هدف امیدواریم وزارت صمت نگاه هوشمندانه ای به این موضوع داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *