افزایش قیمت شمش فولادی و رکود بازارهای آسیایی

 قیمت شمش فولادی وارداتی در کشورهای جنوب شرق آسیا طی هفته گذشته رو به افزایش گذاشت، این در حالی است که قیمت شمش صادراتی به چین، از ثبات بیشتری برخوردار بود.

به گزارش فولادبان به نقل از Fastmarkets، کارخانجات چینی در روزهای اخیر به واردات شمش فولادی ادامه داده‌اند با این حال، برخلاف مدتی قبل که قیمت شمش فولادی وارداتی به چین، صعودی بود، در یک هفته اخیر به ثبات رسیده است.

هم‌اکنون قیمت شمش فولادی در بازار چین نسبتاً بالاتر از سایر کشورهای جنوب شرق آسیا است و به همین دلیل، صادرکنندگان اولویت خود را بازار چین قرار داده‌اند. به همین دلیل واردکنندگان شمش فولادی در کشورهای جنوب شرق آسیا در یک هفته اخیر مجبور شده‌اند قیمت خرید خود را بالاتر ببرند هرچند هنوز هم معاملات چندانی در بازار این کشورها صورت نمی‌گیرد.

قیمت شمش وارداتی به جنوب شرق آسیا توسط Fastmarkets در هفته گذشته بر مبنای شمش ۱۲۰-۱۵۰ میلیمتری ۵sp در بازار فیلیپین را ۴۲۰ دلار در تن، سی.اف.آر اعلام شده است.
قیمت شمش‌های ۵sp وارداتی به فیلیپین بین ۴۲۰ تا ۴۳۵ دلار در تن، بر حسب کشور صادرکننده، نوسان داشت.

قیمت شمش صادراتی ژاپن ۴۳۰ دلار در تن، سی.اف.آر بود در حالی که قیمت شمش صادراتی منطقه خاور دور روسیه ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار در تن، سی.اف.آر عرضه شد.

شمش فولادی تولیدی آسیا به روش کوره القایی که کیفیت پایین‌تری نسبت به شمش تولیدی به روش کوره بلند دارد، در هفته گذشته به قیمت ۴۲۰ تا ۴۲۵ دلار در تن، سی.اف.آر مانیل عرضه شد. با توجه به خریدهای عمده چین در هفته‌های اخیر، برخی فروشندگان شمش فولادی فعلاً در حالت انتظار برای ارزیابی بازار و قیمت‌ها مانده‌اند.

شمش فولادی صادراتی ویتنام در هفته گذشته به قیمت ۴۳۰ دلار در تن، فوب، رسید که رقم بالایی محسوب می‌شود. این در حالی است که قیمت شمش وارداتی چین در هفته‌های اخیر ۴۲۶ دلار در تن، سی.اف.آر بوده است. ضمن آن که صادرکنندگان شمش فولادی روسیه، در یک هفته اخیر قیمت محصول خود را برای بازارهای آسیایی کاهش داده‌اند.

در چین یک کارخانه فولادی ۲۵ هزار تن شمش روسی را به قیمت ۴۱۲ دلار در تن، سی.اف.آر خریداری کرده است. در قراردادی دیگر نیز یک کارخانه چینی ۳۰ هزار تن شمش فولادی اندونزی را به قیمت ۴۲۶ دلار در تن، سی.اف.آر خریده است.

به گفته کارشناسان، چینی‌ها حاضرند برای خرید شمش فولادی کشورهای آسه‌آن، قیمت بالاتری بپردازند زیرا در این کشورها ۲ درصد عوارض صادراتی که در سایر کشورها گرفته می‌شود، اخذ نمی‌شود.

در اواخر ماه ژوئن و اوایل ماه جولای، قیمت شمش فولادی در فیلیپین حدود ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار در تن، سی.اف.آر بود اما این قیمت‌ها اکنون برای مشتریان، خاطره شده است.

هم‌اکنون اکثر خریداران شمش فولادی در کشورهای جنوب شرق آسیا قیمت پیشنهادی خود را به ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار در تن، سی.اف.آر افزایش داده‌اند در حالی که یک هفته قبل قیمت‌های خرید آنها ۴۰۰ تا ۴۰۵ دلار بود. با این حال، همچنان بین قیمت پیشنهادی خریداران و قیمت مدنظر فروشندگان فاصله زیادی است و معامله جدیدی صورت نمی‌گیرد.

خریداران شمش فولادی همچنان چشم‌انتظار قیمت‌های ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار در تن، سی.اف.آر مانیل هستند اما چنین قیمتی در هیچ بازاری یافت نمی‌شود. این مسئله سبب رکود بازارهای فولاد در اندونزی و تایلند شده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *